15/04/2024 Επίσκεψη των μαθητών/τριών των Στ1′ και Στ2′ τάξεων του 5ου Δημοτικού Καλλιθέας στο σχολείο μας

Οι μαθητές/τριες της Στ1’ τάξης του 5ου Δημοτικού Καλλιθέας με τη δασκάλα τους Γεωργοπούλου Μαρία ΠΕ70 και Στ2’ τάξης με το δάσκαλό τους Τάκη Απόστολο ΠΕ70 και την Γκούρου Γεωργία, ΠΕ71 Δασκάλα Ειδικής Αγωγής, επισκέφτηκαν το σχολείο μας στα πλαίσιο της ομαλής μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο. Ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και συμμετείχαν σε μία εκπαιδευτική δράση.

Κατά την συνάντηση αυτή, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας και να συμμετέχουν σε δύο ψηφιακά παιχνίδια kahoot “Ανατομία της μέλισσας” και ¨Κοινωνία μελισσών” 10 ερωτήσεων το καθένα της Περιβαλλοντικής μας ομάδας “Να’ χαμε και δυο στάλες μέλι…”. – αφού χωρίστηκαν σε 13 ομάδες – στο εργαστήριο Πληροφορικής. Οι νικήτριες ομάδες κέρδισαν σελιδοδείκτες της Περιβαλλοντικής ομάδας με παροιμίες για τη μέλισσα και μήνυμα “Φυτεύετε μελισσοκομικά φυτά”.

qw3   qw2  qw1