Διαδίκτυο (το ναρκωτικό των εφήβων)

Το διαδίκτυο έχει γίνει αναπόσπαστο μέρος της καθημερινής μας ζωής. Έχει επιφέρει πολυάριθμα οφέλη, όπως η εύκολη πρόσβαση σε πληροφορίες, η δυνατότητα σύνδεσης με ανθρώπους από όλο τον κόσμο και οι βολικές ηλεκτρονικές αγορές. Ωστόσο, όπως συμβαίνει με κάθε είδος τεχνολογίας, υπάρχουν και μειονεκτήματα του διαδικτύου, και ένα από τα πιο ανησυχητικά είναι ο εθισμός των εφήβων.

Ο εθισμός των εφήβων στο διαδίκτυο είναι ένα αυξανόμενο πρόβλημα που βρίσκεται σε άνοδο την τελευταία δεκαετία. Ορίζεται ως η υπερβολική χρήση του διαδικτύου, η οποία παρεμβαίνει στις καθημερινές δραστηριότητες και ευθύνες, όπως οι σχολικές εργασίες, τα χόμπι και οι κοινωνικές συναναστροφές. Οι έφηβοι που είναι εθισμένοι στο διαδίκτυο περνούν κατά μέσο όρο 8 ώρες την ημέρα στο διαδίκτυο και αυτός ο εθισμός μπορεί να έχει σοβαρές συνέπειες.

Ένα από τα κύρια αίτια του εθισμού των εφήβων στο διαδίκτυο είναι η διαθεσιμότητα των smartphones και άλλων κινητών συσκευών. Αυτές οι συσκευές επιτρέπουν στους εφήβους να έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο οποτεδήποτε και οπουδήποτε, διευκολύνοντάς τους να μπαίνουν στο διαδίκτυο και να παραμένουν συνδεδεμένοι. Οι πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης όπως το Instagram, το TikTok και το Snapchat έχουν επίσης συμβάλει στον εθισμό, καθώς παρέχουν μια συνεχή ροή ειδοποιήσεων, likes και σχολίων που μπορεί να προκαλέσει εθισμό.

Ένας άλλος παράγοντας που συμβάλλει στον εθισμό των εφήβων στο διαδίκτυο είναι η ανάγκη για άμεση ικανοποίηση. Το διαδίκτυο παρέχει άμεση πρόσβαση σε πληροφορίες, ψυχαγωγία και κοινωνική αλληλεπίδραση, η οποία μπορεί να είναι πολύ ικανοποιητική για τους εφήβους. Αυτή η επιθυμία για άμεση εκπλήρωση μπορεί να οδηγήσει σε ψυχαναγκαστική συμπεριφορά και έλλειψη αυτοελέγχου.

Οι συνέπειες του εθισμού των εφήβων στο διαδίκτυο μπορεί να είναι σοβαρές, όπως ο εγκλεισμός, η οκνηρία και τα ψυχοσωματικά προβλήματα. Οι έφηβοι που είναι εθισμένοι στο διαδίκτυο εμφανίζουν συχνά διαταραχές του ύπνου, όπως αϋπνία και υπνηλία κατά τη διάρκεια της ημέρας. Μπορεί επίσης να υποφέρουν από άγχος, κατάθλιψη και άλλα προβλήματα ψυχικής υγείας. Επιπλέον, οι ακαδημαϊκές τους επιδόσεις μπορεί να υποφέρουν, καθώς αφιερώνουν λιγότερο χρόνο στις σχολικές εργασίες και περισσότερο χρόνο στο διαδίκτυο. Μπορεί επίσης να βιώσουν τεταμένες σχέσεις με την οικογένεια και τους φίλους τους, καθώς δίνουν προτεραιότητα στις διαδικτυακές τους δραστηριότητες έναντι των κοινωνικών αλληλεπιδράσεων.

Συμπερασματικά, ο εθισμός των εφήβων στο διαδίκτυο είναι ένα αυξανόμενο πρόβλημα που μπορεί να έχει σοβαρές συνέπειες οι οποίες θα ήταν καλό να μην ξεπερνιούνται. Οι έφηβοι θα ήταν σωστό να μάθουν πως υπάρχει κόσμος κι έξω από την οθόνη του κινητού τους.