Ακαδημαϊκές δυσκολίες

Καθώς η τεχνολογία συνεχίζει να εξελίσσεται και να γίνεται όλο και πιο πανταχού παρούσα στην καθημερινή μας ζωή, ένα από τα πιο ανησυχητικά ζητήματα που έχουν ανακύψει είναι η αύξηση του εθισμού στο διαδίκτυο μεταξύ των εφήβων. Με την πρόσβαση σε μια ατελείωτη ροή πληροφοριών και ψυχαγωγίας στα χέρια τους, πολλοί έφηβοι δυσκολεύονται όλο και περισσότερο να αντισταθούν στη γοητεία των μέσων κοινωνικής δικτύωσης, των διαδικτυακών παιχνιδιών και άλλων ψηφιακών περισπασμών. Δυστυχώς, αυτός ο εθισμός μπορεί να έχει σοβαρές συνέπειες όσον αφορά την ολοκλήρωση των σχολικών εργασιών.

Το πρόβλημα του εθισμού των εφήβων στο διαδίκτυο δεν είναι καινούργιο. Στην πραγματικότητα, οι ερευνητές μελετούν τις επιπτώσεις της υπερβολικής χρήσης του διαδικτύου στους νέους για πάνω από μια δεκαετία. Μια μελέτη του 2005 διαπίστωσε ότι οι έφηβοι που περνούσαν περισσότερο χρόνο στο διαδίκτυο είχαν περισσότερες πιθανότητες να αντιμετωπίσουν προβλήματα με τις ακαδημαϊκές επιδόσεις. Επίσης ανέφερε ότι οι έφηβοι που ασχολούνταν υπερβολικά πολύ στο διαδίκτυο είχαν περισσότερες πιθανότητες να έχουν χαμηλότερους βαθμούς και να ασχολούνται λιγότερο με το σχολείο.

(έρευνα)

Τι μπορεί λοιπόν να γίνει για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα του εθισμού των εφήβων στο διαδίκτυο και να προωθηθούν καλύτερες συνήθειες σχολικής εργασίας; Μια λύση είναι η ενθάρρυνση των γονέων και των εκπαιδευτικών να διαμορφώνουν υγιείς διαδικτυακές συμπεριφορές. Θέτοντας όρια γύρω από τη δική τους χρήση του διαδικτύου και τονίζοντας τη σημασία των δραστηριοτήτων εκτός σύνδεσης, οι ενήλικες μπορούν να βοηθήσουν τους εφήβους να κατανοήσουν την αξία της αποσύνδεσης από τον ψηφιακό κόσμο.

Μια άλλη λύση είναι η παροχή πόρων και υποστήριξης για τους εφήβους που παλεύουν με τον εθισμό στο διαδίκτυο. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει συμβουλευτική, ομάδες υποστήριξης ή εκπαιδευτικά προγράμματα που διδάσκουν στους εφήβους πώς να διαχειρίζονται αποτελεσματικότερα τον διαδικτυακό τους χρόνο. Μπορεί επίσης να περιλαμβάνει συνεργασία με τα σχολεία για την παροχή εναλλακτικών δραστηριοτήτων και χώρων μελέτης που ενθαρρύνουν την ενασχόληση και τη συγκέντρωση εκτός σύνδεσης.

Τελικά, το ζήτημα του εθισμού των εφήβων στο διαδίκτυο είναι ένα πολύπλοκο ζήτημα που απαιτεί μια πολύπλευρη προσέγγιση. Αναγνωρίζοντας τη σχέση μεταξύ της υπερβολικής χρήσης του διαδικτύου και των κακών συνηθειών σχολικής εργασίας και λαμβάνοντας μέτρα για την αντιμετώπιση του ζητήματος αυτού, μπορούμε να συμβάλουμε στο να διασφαλίσουμε ότι οι έφηβοι θα μπορέσουν να αναπτύξουν τις δεξιότητες και τις συνήθειες που χρειάζονται για να επιτύχουν ακαδημαϊκά και όχι μόνο.