Διαστημικά Ταξίδια με την Bee – Bot / eTwinning

Τα «Διαστημικά ταξίδια με την Bee – bot» είναι ένα eTwinning έργο (2021 - 2022), στο οποίο οι μαθητές τεσσάρων  διαφορετικών σχολείων της Ελλάδας, συνεργάζονται κάτω από φιλοσοφία του STEΑM, για να "κάνουν" ένα διαστημικό ταξίδι. Συνδετικός κρίκος είναι τέσσερις μελισσούλες – ρομποτάκια, Bee – bot, που αποτελούν τους ήρωες αυτού του ταξιδιού. Ο Αστέρης, η Χρυσαφένια, η Πίτσα Κουμπίτσα και η Χαρούλα η Αστερούλα, γεννιούνται ως χαρακτήρες από την συνεργασία των μαθητών και ξεκινούν το διαστημικό ταξίδι παρέα με τους μικρούς φίλους τους.

Στόχος του έργου είναι να οδηγήσει τους μαθητές να σκεφτούν και να βρουν απαντήσεις σε ερωτήματα  που αφορούν το Διάστημα. Με την βοήθεια των ΤΠΕ παρατηρούμε το ηλιακό σύστημα, «επισκεπτόμαστε» τους αφιλόξενους πλανήτες, προσομοιώνουμε με πειράματα και θεατρικό παιχνίδι τη ζωή των αστροναυτών στο διαστημόπλοιο, μαθαίνουμε για την εναλλαγή της μέρας και της νύχτας  και διαπιστώνουμε την επίδραση των ουράνιων σωμάτων στην ανθρώπινη δραστηριότητα. Μιλάμε για την Γη - το σπίτι μας και πως οφείλουμε να την προστατέψουμε. Η φαντασία και η δημιουργία προωθούν την καινοτομία και οι μαθητές μαθαίνουν τον κόσμο που τους περιβάλει καλλιεργώντας παράλληλα την υπολογιστική τους σκέψη.

Στο έργο συμμετέχουν το:

1ο  Νηπιαγωγείο Αμπελοκήπων

6ο Νηπιαγωγείο Αμπελοκήπων

48ο Νηπιαγωγείο Αθηνών

16ο Νηπιαγωγείο Σερρών

Μερικά από τα τελικά προϊόντα του έργου που προέκυψαν από την συνεργασία των τεσσάρων σχολείων:

Το ηλεκτρονικό βιβλίο με το Ποίημα  της περιπέτειας των Bee - bot

Το διαφημιστικό σποτ με μηνύματα για την προστασία του πλανήτη

Οι τέσσερις μελισσούλες Bee - bot αποτυπώνουν τις εντυπώσεις τους μετά την προσεδάφιση!

Το puzzle των τεσσάρων εποχών

Δράσεις από τα παιδιά του 48ου Νηπιαγωγείου Αθηνών

Το αίνιγμα του ήλιου