“Back in Times adventures” – E twinning έργο

Στο  E twinning έργο “Back in Times adventures” με αφορμή το βιβλίο της Lallemand Orianne  “Ο Λύκος Ζαχαρίας ταξιδεύει πίσω στον χρόνο” οι μαθητές / τριες μας  καθοδηγούμενοι από μία χρονομηχανή, ταξιδεύουν στην ιστορία της Γης και του ανθρώπου. Το ταξίδι μας έχει τέσσερις σταθμούς. Πρώτος σταθμός, η Προϊστορική εποχή όπου συναντούμε τους καταπληκτικούς Δεινόσαυρους. Δεύτερος σταθμός, η Αρχαία εποχή όπου παίρνουμε μαθήματα δημοκρατίας στην Αρχαία Αθήνα. Τρίτος σταθμός, οι Ρωμαϊκοί χρόνοι για να γνωρίσουμε την κατασκευαστική δεινότητα των αρχαίων Ρωμαίων και κυρίως τα υδραγωγεία τους που λειτουργούσαν μέχρι την σύγχρονη εποχή. Τέλος με γέφυρα το παρόν, ονειρευόμαστε και σχεδιάζουμε το μέλλον. Συζητάμε για τις μηχανές, διαπιστώνουμε πως έκαναν πιο εύκολη την ζωή των ανθρώπων και σχεδιάζουμε τις μηχανές του μέλλοντος για να διαμορφώσουμε έναν πράσινο και φιλόξενο πλανήτη. Με αυτό το έργο οι μαθητές /τριες, μέσα από την συνεργατική και την διερευνητική μάθηση, με δραστηριότητες εξερεύνησης, επικοινωνίας και πολλά πειράματα ανακαλύπτουν πως ήταν η ζωή στο παρελθόν και πως με την σημερινή μας στάση διαμορφώνουμε την ζωή του μέλλοντος.

H Χρονογραμμή του ταξιδιού μας

Η παρουσίαση του προγράμματός μας

Η Μασκότ του σχολείου μας

Η Χρονομηχανή που κατασκευάσαμε με τους μαθητές  / τριες μας.