Το έργο “KPD5: Kindergarten play designers” αποσκοπεί να ανιχνεύσει τις τάσεις των παιδιών στο παιχνίδι που αναπτύσσουν. Σκοπός του προγράμματος είναι να εμπλουτίσει το πεδίο παιχνιδιών που επιλέγει το παιδί και να το θέσει σε ρόλο Δημιουργού - Σχεδιαστή - Κατασκευαστή Παιχνιδιών. Η φιλοσοφία του έργου είναι η συνεχή αλληλεπίδραση  με τις σχολικές ομάδες άλλων χωρών, μέσα από το παιχνίδι. Έννοιες της παράδοσης και του πολιτισμού των χωρών θα προωθηθούν παράλληλα με τη δημιουργικότητα και τη φαντασία.

Τα προσδοκώμενα αποτελέσματα του έργου είναι να αποκτήσουν οι μαθητές σωστή στάση του παίκτη, να διαχειρίζονται την νίκη και την ήττα ενώ παράλληλα να εφαρμόζουν κανόνες που συμφωνήθηκαν από κοινού. Μέσα από διάφορες μορφές παιχνιδιού θα μάθουν την έννοια του δίκαιου, της συνύπαρξης και του σεβασμού.

Τρίπτυχο πληροφοριών