Δεν καπνίζω, Γυμνάζομαι

Το πρόγραμμα "Δεν καπνίζω, Γυμνάζομαι" πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Εργαστήριο Ψυχολογίας της Άσκησης και Ποιότητας Ζωής, του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, http://research.pe.uth.gr/health.

Σκοπός ήταν η πληροφόρηση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος στην υγεία, ώστε να αποφευχθεί η υιοθέτηση αυτής της ανθυγιεινής συνήθειας και να προαχθούν τα ευεργετικά οφέλη της φυσικής δραστηριότητας. Συμμετείχαν 30 μαθητές και από τις τρεις τάξεις του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Αθηνών. Η διάρκεια του προγράμματος κατά την οποία πραγματοποιήθηκαν οκτώ συναντήσεις ήταν τρεις μήνες. Οι μαθητές εργάστηκαν χωρισμένοι σε ομάδες, επεξεργάστηκαντο εκπαιδευτικό υλικό, που χορηγήθηκε μέσω διαδικτυακής πλατφόρμας από το πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και έφτιαξαν δικές τους αφίσες με αντικαπνιστικά μηνύματα ενώ απάντησαν ανώνυμα σε σχετικά διαδικτυακά ερωτηματολόγια (πριν και μετά την υλοποίηση του προγράμματος).

Αφίσα_Κάπνισμα-01

Αφίσα 1