Πέτρα ψαλίδι χαρτί – Σχολικός εκφοβισμός – Ε1

Πέτρα - Ψαλίδι - Χαρτί

Το τμήμα Ε1 του σχολείου μας είδαν αυτό τή μικρή ταινία μαζί με τη δασκάλα τους την κυρία Στέλα και μας μίλησαν για τον σχολικό εκφοβισμό.

Δείτε την και διαβάστε τις εντυπώσεις τους.

Πιστεύω πως η ιστορία αυτή θέλει να μας πει ότι δεν είναι καλό να σου ασκούν ή να ασκείς βία και ότι αν έχεις φίλους στο πλευρό σου μπορείς να αντιμετωπίσεις τα πάντα.  Αν εγώ ήμουν στη θέση του τσαλακωμένου χαρτιού θα πήγαινα να μιλήσω σε έναν μεγάλο και αυτός θα με βοηθούσε να το αντιμετωπίσω.  Θα ένιωθα ότι κανείς δεν με θέλει στο σχολείο αλλά και χαρά που είχα λίγους φίλους να με βοηθήσουν.  Κατερίνα Α.

Θέλουν να μας δείξουν ότι δεν χρειάζεται να φοβόμαστε το μπούλινγκ αλλά να προσπαθούμε να βάλουμε τέλος σε αυτό με κάθε τρόπο και να απαλλάσσουμε τους άλλους από αυτό.  Στη θέση του ατσαλάκωτου και καθαρού χαρτιού για να βάλω τέλος στο μπούλινγκ θα προσπαθούσα να βρω το θάρρος σε όσους στο σχολείο μου ασκούσαν μπούλινγκ και να τους ρωτήσω γιατί το κάνουν, να τους πείσω να μην το κάνουν και να τους οδηγήσω στο σωστό δρόμο.  Αν το έκανα αυτό θα χαιρόμουν πολύ που βοήθησα και θα προσπαθούσα να πείσω και τους άλλους να βοηθήσουν να δικαιωθεί ο αγώνας.  Και τότε θα βάζαμε ΤΕΛΟΣ στο μπούλινγκ.  Χριστίνα Μ.

Εγώ πιστεύω ότι η ιστορία αυτή θέλει να μας δείξει ότι με τους φίλους που σε αγαπούν πραγματικά ακόμα και αν είσαι διαφορετικός μπορείς να αντιμετωπίσεις και να νικήσεις τη σχολική βία.  Εγώ στη θέση του καθαρού χαρτιού θα ένιωθα άβολα όταν θα με κοιτούσαν όλοι κατάματα.  Θα προχωρούσα αργά αργά και δεν θα μπορούσα να κοιτάξω κανέναν στα μάτια γιατί θα φοβόμουν πολύ.  Στην αρχή για να νιώσω λίγο καλύτερα θα έπαιρνα μία βαθιά εισπνοή και όταν θα αντίκριζα μπροστά μου τα βρώμικα χαρτιά θα έτρεχα φοβισμένος μακριά τους αλλά μόλις θα ερχόταν το ψαλίδι θα ανακουφιζόμουν λιγάκι.  Όμως θα ένιωθα ευχαριστημένη μόνο όταν θα βοηθούσα τη μικρή πετρούλα να ξεπεράσει το μπούλινγκ όπως με βοήθησε εμένα το ψαλίδι.  Μαρία Μ.

Ευχαριστούμε το Ε1!!!

Συγχαρητήρια για τα όμορφα κείμενα!!