Συνάντηση παιδαγωγικής ομάδας-προγραμματισμός

Παρασκευή 16 Νοέμβρη και μετά τη σχολική γιορτή για την επέτειο εξέγερσης των φοιτητών του Πολυτεχνείου, η ομάδα μας μαζεύτηκε, γιόρτασε τα γενέθλια του Νίκου και συζήτησε για τις δράσεις της φετινής χρονιάς. Συνοψίζοντας τα όσα ακούστηκαν, συζητήθηκαν και αποφασίστηκαν, η ομάδα μας κατέληξε στα εξής:

1. Η ομάδα μας θα συναντιέται για δημιουργική συζήτηση, ανταλλαγή βιβλίων και ανατροφοδότηση κάθε 1ο και 3ο Σάββατο του μήνα στις 11.30 στο χώρο του σχολείου
  2. Μπαίνει στην τελική φάση η έκδοση του πρώτου τεύχους της σχολικής μας εφημερίδας "Μαθητές εν δράσει" και από Δευτέρα 19/11 αρχίζει η συλλογή άρθρων και οι ενέργειες για την ηλεκτρονική επεξεργασία από τους μαθητές στο μάθημα της Πληροφορικής
  3. Προτάθηκαν δυο δράσεις στα πλαίσια υλοποίησης βημάτων για ένα πιο Δημοκρατικό σχολείο: α. Η συζήτηση και πρόταση στο Σύλλογο Διδασκόντων για τη Δράση "Υιοθετώ ένα πρωτάκι" και β. ο σχεδιασμός δράσεων προκειμένου οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με τον τρόπο λειτουργίας και διακυβέρνησης της σχολικής μονάδας (πρόσκληση μαθητών να παρακολουθήσουν μια συνεδρίαση εκπαιδευτικών, ενημέρωση από το Διευθυντή για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου, κλπ.)
  4. Υλοποίηση μέχρι τις διακοπές των Χριστουγέννων ενός εργαστηρίου για τη χρήση διαγνωστικών εργαλείων για τον εντοπισμό μαθησιακών δυσκολιών από τον Διευθυντή του σχολείου σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς της Α τάξης
  5. Να προκριθούν δράσεις μαθητών με στόχο τη γνωριμία με την πόλη μας, οργάνωση επισκέψεων σε χώρους ενδιαφέροντος της κοινότητάς μας (Ωδείο, Εργαστήριο Παππά, Μουσείο Γουναρόπουλου)
  6. Να σχεδιαστούν δράσεις που θα φέρουν σε επαφή μαθητές και γονείς ή παππούδες, εκπαιδευτικούς και γονείς, να οργανωθούν απογευματινές δράσεις επιμόρφωσης γονέων σχετικά με τη χρήση του διαδικτύου.

Ως την επόμενη συνάντησή μας, το Σάββατο 1 Δεκεμβρίου....συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε και να δημιουργούμε!