Η Ε τάξη στο ΚΠΕ Μουζακίου.

Την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης, επισκέφθηκαν στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων, το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μουζακίου. όπου βιωματικά επεξεργάστηκαν το περιβαλλοντικό θέμα του εργαστηρίου <<κλιματική αλλαγή>> και την υποθεματική ενότητα που αφορούσε τις πλημμύρες. Εκεί οι μαθητές/τριες, με τη βοήθεια της κας Στέλλας Ζαμπάλου, υπεύθυνης του Κέντρου, ανέπτυξαν γνώσεις και δεξιότητες σχετικά με τις παρεμβάσεις του ανθρώπου στη φύση. Παρεμβάσεις που διαχρονικά , άλλαξαν τη μορφολογία του εδάφους, αλλοίωσαν τις ατμοσφαιρικές ισορροπίες και η άρρωστη φύση <<εκδικήθηκε >>  με πρωτοφανή ακραία και επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα. Γνώρισαν την έκτασή τους στην περιοχή μας και έμαθαν τα πρωτόκολλα αυτοπροστασίας στην αντιμετώπισή τους.