Έξυπνα Αυτοκίνητα με τα ρομπότ Edison

Δραστηριότητα προσομοίωσης λειτουργίας έξυπνου αυτοκινήτου: η δράση είχε προγραμματιστεί να ολοκληρωθεί μέσα στον Μάρτιο του 2020 αλλά τα σχολεία έκλεισαν λόγο Κορωνοϊου. Ο στόχος της δράσης ήταν να αντιληφθούν βιωματικά οι μαθητές τον τρόπο με τον οποίο τα ρομπότ αντιλαμβάνονται τον κόσμο γύρω τους μέσω των αισθητήρων τους, τους περιορισμούς τους, και την αλληλεπίδραση μηχανής/ανθρώπου. Οι μαθητές, χωρισμένοι σε ομάδες, ανέλαβαν τυχαία μια πρόκληση, και είχαν ως αποστολή να προγραμματίσουν τους αισθητήρες των ρομπότ ώστε στο τέλος να υλοποιήσουν ένα έξυπνο αυτοκίνητο το οποίο: να ξεκινάει με παλαμάκια , να ακολουθεί μια διαδρομή (πχ από τα πάρκινγκ του αεροδρομίου μέχρι τις πύλες εισόδου του αεροδρομίου ), να σταματάει για μερικά δευτερόλεπτα όταν αντιληφθεί εμπόδιο δεξιά (οι επιβάτες που θέλουν να επιβιβαστούν), να ανάβουν αυτόματα τα φώτα όταν πέσει σκοτάδι ... Δείτε αναλυτικά στην παρακάτω παρουσίαση τα βήματα των μαθητών!
(κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε την παρουσίαση και τα βίντεο)