Μια άσπρη μέρα!

Ενδυνάμωση μαθητών μέσω γονικής προσέγγισης

Αγαπητοί γονείς ,

Σήμερα είναι μια μέρα που απροσδόκητα ήρθε το χιόνι! Ήρθε μια ‘’άσπρη μέρα’’ και χρειάζεται να το δούμε έτσι για την ψυχική διάθεση την δική μας αλλά πρωτίστως των παιδιών!

Τα παιδιά μας και μαθητές μας  «βγαίνουν» από τη ρουτίνα τους , μεν αλλά είναι αναγκαίο να το δούμε και μια ευκαιρία να ενισχυθεί η συναισθηματική τους ρουτίνα μέσα στο σπίτι. Μια ισορροπημένη ρουτίνα  που θα στοχεύει στην συναισθηματική τους ανάταση .

Ό,τι και αν επιλέξετε να κάνετε σήμερα και για όσες μέρες χρειαστεί λόγω του χιονιού αλλά και χωρίς να ναι η αιτία μια απότομη ανατροπή  στο σχολικό πρόγραμμα σημασία έχει να γίνει η νέα νοοτροπία -τρόπος σκέψης, που θα αποφορτίζει τους μαθητές μας σε κάθε δραστηριότητα Κι επειδή για όλους τους γονείς το πιο σημαντικό πράγμα, είναι η ηρεμία των παιδιών τους, διαβάστε παρακάτω, φράσεις που θα τα ενθαρρύνουν, θα τονώνουν την αυτοπεποίθησή τους, και θα τα βοηθούν με οτιδήποτε καταπιάνονται!

1. Σε εμπιστεύομαι
  2. Είσαι δυνατός/η, συνέχισε
  3. Πώς πέρασε η μέρα σου, σήμερα;
  4. Είμαι, πάντα, δίπλα σου
  5. Νιώθω περήφανος/η για εσένα
  6. Μην αγχώνεσαι, όλα θα γίνουν
  7. Σε ευχαριστώ, που με βοηθάς τώρα και πάντα
  8. Τι προτιμάς να κάνεις;
  9. Μπορείς να τα καταφέρεις εσύ!
  10. Είσαι μοναδικός/η για μένα
  11. Είμαι τυχερός/η που είσαι δικό παιδί
  12. Δεν θα σε άλλαζα για άλλο παιδί ούτε για οτιδήποτε άλλο
  13. Πιστεύω σε εσένα ότι μπορείς
  14. Είμαι σίγουρος/η πως όταν θες κάτι θα το καταφέρεις
  15. Σε αγαπάω!

Σας εύχομαι να έχετε μια όμορφη μέρα και είμαστε στην διάθεσή σας για επικοινωνία μέσω του blog ( chat,camera ) ή με κάθε μέσο  που θα καλύψει τις εκπαιδευτικές ανάγκες των παιδιών σας!

Μια αγκαλιά μεγάλη να δώσετε ο καθένας σε κάθε μαθητή μου!

Από την κυρία Νίκη με αγάπη!

One thought on “Μια άσπρη μέρα!

• 6 February 2023 at 16:41
    Permalink