Λιθουανία Οικονομία

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα        Φαγητά        Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά

Χωράφι ελαιοκράμβης στη Λιθουανία

Γεωργία στη Λιθουανία

Η ζάχαρη παρασκευάζεται σε αυτό το εργοστάσιο.

Η γεωργία δεν παίζει σχεδόν καθόλου ρόλο στη Λιθουανία. Αντιπροσωπεύει μόνο το 3,5% του συνόλου της οικονομίας. Ωστόσο, το 9% του πληθυσμού απασχολείται στη γεωργία. Στη Λιθουανία καλλιεργούνται σιτάρι, κριθάρι, πατάτες, ζαχαρότευτλα, ελαιοκράμβη, σίκαλη και βρώμη. Εκτρέφονται αγελάδες γαλακτοπαραγωγής, καθώς και κοτόπουλα και χοίροι.

Βιομηχανία στη Λιθουανία

Παραδοσιακά, η παραγωγή τροφίμων και κλωστοϋφαντουργικών προϊόντων έπαιζε σημαντικό ρόλο στη βιομηχανία της Λιθουανίας. Ωστόσο, η παραγωγή ενδυμάτων έχει μειωθεί απότομα - άλλες χώρες παράγουν φθηνότερα. Συνολικά, η βιομηχανία αντιπροσωπεύει το 30% της οικονομίας και το 25% του εργατικού δυναμικού. Εξάγονται μηχανήματα και ηλεκτρικά είδη, όπως ψυγεία και τηλεοράσεις.

Μετανάστευση και φτώχεια

Το 2008, η παγκόσμια χρηματοπιστωτική κρίση βύθισε επίσης την οικονομία της Λιθουανίας σε χαμηλό επίπεδο. Το 2010, το ποσοστό ανεργίας εξακολουθούσε να είναι σχεδόν 18%. Αυτό είναι πολύ υψηλό. Πολλοί Λιθουανοί έφυγαν στο εξωτερικό για να εργαστούν. Έκτοτε η οικονομία έχει ανακάμψει, με το 9% των ανέργων το 2015 και το 7% το 2021 και με οικονομική ανάπτυξη μεταξύ 2 και 5% ετησίως, με εξαίρεση το έτος 2020 που θα είναι το έτος της κοροναίας.