Το σχολείο του μέλλοντος, του Σταύρου Παπαπαύλου

Το σχολείο δεν είναι μόνο τα μαθήματα και το διάβασμα, αλλά ένα περιβάλλον εκπαίδευσης και επικοινωνίας. Μια παγκόσμια πανδημία ονόματι Κορονοϊός ήρθε, εκτός από τον τρόμο που σκόρπισε, να μας αναδείξει νέους τρόπους μάθησης και επικοινωνίας. Ο αναγκαστικός εγκλεισμός των ανθρώπων και το κλείσιμο των σχολείων οδήγησε σε αυτό που ακούγαμε από καιρό εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Το μάθημα γίνεται πλέον ηλεκτρονικά. Το σχολείο λοιπόν έγινε σύγχρονο και καινοτόμο θυμίζοντας το σχολείο του μέλλοντος.
Ένα σχολείο όπου η τηλεκπαίδευση θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στη μάθηση. Τα βιβλία θα γίνονται σύγχρονα, κατανοητά και ευχάριστα. Θα προσαρμόζονται στα νέα δεδομένα των επιστημών και της τεχνολογίας, καθώς και στις ανάγκες των μαθητών. Ο μαθητής θα επιλέγει τα βιβλία που επιθυμεί να χρησιμοποιήσει και να διδαχθεί. Το μάθημα θα γίνεται κατεξοχήν με τη χρήση έξυπνων τάμπλετ συνδεδεμένα με σύγχρονους διαδραστικούς πίνακες. Κατά τη διάρκεια του μαθήματος οι μαθητές θα χρησιμοποιούν διάφορες ηλεκτρονικές εφαρμογές και θα δημιουργούν δικά τους προγράμματα. Θα επικοινωνούν με τους καθηγητές και τους συμμαθητές τους μέσω των σελίδων κοινωνικής δικτύωσης.
Επομένως <<ουδέν κακόν αμιγές καλού>>, μια παγκόσμια πανδημία έφερε στο προσκήνιο το σχολείο του μέλλοντος…