Η διαθεματική μας μελέτη

Ο ξένος στο διάβα των αιώνων  μία μορφή ιερή και παρεξηγημένη.

Σκοπός αυτής της διαθεματικής προσέγγισης είναι να αφουγκραστούν οι μαθητές , να ερευνήσουν και τελικά να φτάσουνε  στην αναγνώριση, στην κατανόηση και στον σεβασμό  του «άλλου».

Στόχο αποτελούν η ανάπτυξη και καλλιέργεια  δεξιοτήτων που σχετίζονται με τον προσδιορισμό της έννοιας του ξένου αλλά και με τον μετασχηματισμό της έννοιας αυτής,  την  ενσυναίσθηση και την προσέγγιση   της ανθρώπινης πλευράς του «άλλου».     Η παράλληλη μελέτη κειμένων που εντάσσονται σε διαφορετικά γραμματειακά  είδη και σε διαφορετικές χρονικές περιόδους βοηθά στη γνώση των  αρχών και τις αξιών  που διέπουν την ανθρώπινη φύση και εν τέλει  στην αλλαγή της στάσης προς τον «άλλον».

Η μελέτη αυτή υλοποιείται κατά το σχολικό έτος 2020 - 2021 στο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με τους/τις μαθητές/τριες της γ' Γυμνασίου και με υπεύθυνους καθηγητές τους:

• Λαλαγιάννη Αικατερίνη, Θεολόγος
  • Κούντη Μαρία, Φιλόλογος