Εκπαιδευτικά παιχνίδια

«Αναζητώντας το 1821»: Ένα δωρεάν online παιχνίδι για να τεστάρετε τις γνώσεις σας για την Ελληνική Επανάσταση

Διάρκεια: 18/3/2021 -10/4/2021
Με την ευκαιρία του εορτασμού των διακοσίων ετών από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, οι Δημοτικές Βιβλιοθήκες Νίκαιας-Αγ. Ι. Ρέντη ετοίμασαν ένα online παιχνίδι γνώσεων, παρατηρητικότητας και μνήμης για παιδιά 8-14 ετών με έπαθλο βιβλία και επιτραπέζια παιχνίδια.
Σκοπός του παιχνιδιού είναι η γνωριμία και η αποτύπωση μορφών, εικόνων και άλλων στοιχείων της συγκεκριμένης περιόδου όπως παρουσιάζονται στη λογοτεχνία, στη ποίηση, στη ζωγραφική, δημοτικό τραγούδι κ.λπ.
Πρόκειται για ένα παιχνίδι γνώσεων με ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, κρυπτόλεξα, αναζήτηση σε ηλεκτρονικές πηγές συνδυάζοντας γνώσεις, γνωριμία με τις συλλογές των βιβλιοθηκών, ψυχαγωγία και αναδεικνύοντας τη «χαρά του παιχνιδιού».
Όροι παιχνιδιού: Οι σωστές απαντήσεις θα ανακοινωθούν μετά την λήξη του παιχνιδιού και θα αναρτηθούν στη σελίδα της Βιβλιοθήκης στο FB και στις αρχικές σελίδες των βιβλιοθηκών: Βιβλιοθήκη Αγ. Ι. Ρέντη rentislib.openabekt.gr, Βιβλιοθήκη Νίκαιας nikaialib.openabekt.gr
Όσοι απαντήσουν σωστά, μπαίνουν αυτόματα στην κλήρωση για την ανάδειξη έξι (6) νικητών που θα κερδίσουν από ένα δώρο. Οι τελικοί νικητές θα ειδοποιηθούν με email είτε τηλεφωνικά για την παραλαβή των δώρων τους.

Online παιχνίδι 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

Οι μαθητές του 2oυ Δημοτικού Σχολείου Παπάγου με αφορμή την φετινή επέτειο της συμπλήρωσης 200 χρόνων από την κήρυξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821, έφτιαξαν ένα online παιχνίδι γνώσεων, συμβάλλοντας με το δικό τους τρόπο στις εορταστικές δράσεις που διεξάγονται τιμής ένεκεν σε όλη τη χώρα.
Η ιδέα της δημιουργίας του παιχνιδιού ανήκει στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων όπου με τη δημιουργική σύμπραξη των μαθητών με ζωγραφιές, ποιήματα, τραγούδια, σκετς έφτιαξαν ένα ενδιαφέρον παιχνίδι 15 ερωτήσεων που αφορά όλα τα παιδιά, αλλά και όλη την οικογένεια, καθώς περιέχει πλούσιο υλικό και γνώσεις για μικρούς και μεγάλους!
Τα παιδιά καλούνται να δουν ένα σύντομο βίντεο, να ακούσουν ένα τραγούδι ή ποίημα, ή να δουν ένα θεατρικό σκετς και στη συνέχεια να απαντήσουν σε μία ερώτηση. Μπορούν να λαμβάνουν και τη δική σας βοήθεια για να απαντήσουν. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο και δε μας ενδιαφέρουν οι σωστές απαντήσεις. Το σημαντικό είναι να γνωρίσουν τα παιδιά τη σημασία της θυσίας και του αγώνα των εθνικών ηρώων μας για την απελευθέρωση της χώρας μέσα από το παιχνίδι.”
Για να παίξετε το παιχνίδι επιλέξτε την τάξη του παιδιού, για να μεταβείτε στο αντίστοιχο επίπεδο δυσκολίας ερωτήσεων και καλή διασκέδαση!

Ελληνικές παραδοσιακές φορεσιές (Εθνικό Ιστορικό Μουσείο)

(Κάντε κλικ στην εικόνα)

Escape room

Ένα διαδραστικό παιχνίδι στη λογική των escape room παιχνιδιών σχετικά με την Ελληνική Επανάσταση από το 1ο Δ. Σχ. Ασβεστοχωρίου.

(Κάντε κλικ στην εικόνα)

Escape room - 200 χρόνια από την Επανάσταση

Τάκης - Ερευνητάκης!
Ξεκινάει το ταξίδι του ανακαλύπτοντας τη γνώση με ένα διαφορετικό τρόπο... εξερευνώντας...1ος σταθμός η Επανάσταση του 1821!
Στο πλαίσιο του εορτασμού της Επανάστασης, δημιουργήθηκε ένα escape room με μερικά από τα σημαντικότερα γεγονότα.
Είσαι έτοιμος να αποδράσεις από τα 5 δωμάτια; Θα χρειαστεί να είσαι προσεκτικός, παρατηρητικός...και...σίγουρος!
Ο Τάκης-Ερευνητάκης θα σου δώσει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.
Πρέπει όμως να ψάξεις να τις βρεις στο κάθε δωμάτιο. Μέχρι τον επόμενο σταθμό...καλή διασκέδαση!!

*Πάτησε στο λινκ και μόλις ανοίξει, πάτησε παρουσίαση...το παιχνίδι αρχίζει...*
*Να θυμάσαι ότι πρώτα συλλέγεις τα στοιχεία και στο τέλος πατάς το κλειδί για να βάλεις τον κωδικό
*Δώστε το στους μαθητές σας να παίξουν, κρατήστε χρόνο *

Παρουσιάσεις Google Slides (κάντε κλικ στην εικόνα)

Escape room 1821

Παρουσιάσεις Google Slides (κάντε κλικ στην εικόνα)

Διαδραστικά παιχνίδια με θέμα το 1821

Παζλ - Ν. Γκύζης Κρυφό Σχολειό

Παζλ - 1821

Ταίριαξε τα ονόματα των ηρώων του 1821 με τις εικόνες τους

Παιχνίδι μνήμης με τους ήρωες του 1821

Γράψε τα ονόματα των ηρώων του 1821

Κρυπτόλεξο με τους ήρωες του 1821

Αντιστοίχισε το όνομα με τη φωτογραφία

Εκπαιδευτική κρεμάλα με τα ονόματα των ηρώων του 1821

Παίζουμε "ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος" με την ιστορία της Ελληνικής Επανάστασης του 1821

1821 ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΝΗΜΗΣ - Matching pairs

Παιχνίδι μνήμης με τους ήρωες του 1821

Να ενώσεις τα μισά κομμάτια έτσι ώστε να σχηματίσεις τις στολές!

Wheel of Names | Επιλογή τυχαίου ονόματος (Γύρισε τον τροχό)

25η Μαρτίου και αριθμοί (1-10) - Quiz

Παζλ - 25η Μαρτίου 1821 - Οι ήρωες του 1821

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ 1821

Παζλ - Εθνική Πινακοθήκη -Βρυζάκης Θεόδωρος – Η μονή του Αρκαδίου, (Λάδι σε μουσαμά, 128 x 173 εκ.)

Wordwall - Αναγνώρισε τα πορτρέτα των ηρώων του 1821

Παίζω και μαθαίνω - παίζω και θυμάμαι

Παιχνίδια μνήμης

Παιχνίδι ερωτήσεων