1821-2021 (200 Χρόνια)

Με αφορμή τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821 και θέλοντας να τιμήσουμε ως 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ τη συγκεκριμένη περίοδο, με πολύ κόπο, μεράκι, και περηφάνια ομαδοποίησα και δημιούργησα ένα αφιέρωμα με εκπαιδευτικό υλικό, παιχνίδια και δραστηριότητες που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ελεύθερα. Το υλικό προέκυψε μέσα από αναζήτηση σχετικής πληροφορίας στο Internet, μέσα από διάφορα forums που συμμετέχω και αποτελεί προϊόν σκληρής δουλειάς άξιων συναδέλφων ανά την επικράτεια. Βασίζεται στα σχολικά εγχειρίδια, και περιέχει διαδραστικές δραστηριότητες από το Φωτόδεντρο και Web 2.0 εφαρμογές (learning apps, google forms, jigsawplanet, wordwall, wheelofnames, view.genial.ly κ.ά.).
Θα το βρείτε στο μενού με τίτλο «1821-2021 (200 Χρόνια)».
Έχει δομηθεί σε 8 κατηγορίες:
Ιστορικά στοιχεία, Παρουσιάσεις, Βίντεο, Τραγούδια, Χάρτες, Εκπαιδευτικά παιχνίδια, Δραστηριότητες, Επιπλέον πηγές.

Η σελίδα και οι κατηγορίες θα ενημερώνονται συνεχώς ...