ΚΛΑΣΜΑΤΑ – ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ-ΜΕΡΟΣ Α΄

Αρχίζουμε σήμερα την επανάληψή μας στα κλάσματα και στα κεφάλαια 19-24. Μελετήστε από το Βιβλίο Μαθητή και το Τετράδιο Εργασιών τα αντίστοιχα μαθήματα και όταν είστε έτοιμοι μπορείτε να ξεκινήσετε.

ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ-ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ 12-17

Ελάτε να κάνουμε μια διαδραστική επανάληψη στα κεφάλαια 12-17 του βιβλίου μας. Θα πρέπει πρώτα όμως να μελετήσετε τα αντίστοιχα μαθήματα από το Βιβλίο Μαθητή και το Τετράδιο Εργασιών. Όταν είστε έτοιμοι μπορείτε να ξεκινήσετε κάνοντας κλικ στην εικόνα.

ΓΛΩΣΣΑ-ΕΡΓΑΣΙΕΣ 15-5-2020

Καλημέρα, αγαπημένα μας παιδιά!

Ξεκινάμε με το μάθημα της Γλώσσας. Σήμερα θα κάνουμε επανάληψη στην 6η Ενότητα, που βρίσκεται στο α' τεύχος (σελ. 80-92). Θα θυμηθούμε τις δευτερεύουσες αιτιολογικές προτάσεις, τους τοπικούς προσδιορισμούς και την ορθογραφία των ρημάτων σε -τε και -ται.

Μελετήστε καλά τα παραπάνω και κάντε κλικ στις δραστηριότητες που ακολουθούν.

Δραστηριότητα 1η

Δραστηριότητα 2η