ΔΑΣΟΣ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ

ΦΥΣΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ

Το δάσος του προφήτη Ηλία είναι αρχέγονο δασάκι στη θέση «Αμπέλια», πολύ κοντά στην Καρδίτσα. Είναι  ένας εξαιρετικός πνεύμονας πρασίνου, με πανύψηλες βελανιδιές , πλατάνια, ακακίες, καρυδιές και φτελιές άνω των 200 ετών. Η έκταση του είναι περίπου 20 στρέμματα  και βρίσκεται Ανατολικά του χωριού Καρδιτσομαγούλα. Πριν λίγο καιρό ξέσπασε μια μικρή πυρκαγιά. Ευτυχώς, δεν υπήρχαν μεγάλες καταστροφές. Στις 21 Σεπτεμβρίου 2022 οι μαθητές των Ε΄και ΣΤ΄ τάξεων του δημοτικού σχολείου Καρδιτσομαγούλας και οι εκπαιδευτικοί Στυλιανή Κάσσου και Μαρία Ρήτου αποφάσισαν να πραγματοποιήσουν μια δενδροφύτευση σε αυτό το μικρό δασάκι. Επίσης, βοήθησε και ο πρόεδρος της κοινότητας του χωριού κύριος Λιάκος Χρυσοβαλάντης.

18 | Οκτώβριος | 2022 | Δημοτικό Σχολείο Καρδιτσομαγούλας

One thought on “ΔΑΣΟΣ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ