Προγραμματίζοντας την δική μας Τεχνητή Νοημοσύνη για το Covid-19: ChatBot Covid-19 (Μέρος 2ο)

Μέρος 2ο: Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές μετέφεραν τις ερωτήσεις αυτές σε ένα συνεργατικό και κοινό Μοντέλο Μάθησης (μέσα από την πλατφόρμα MachineLearning4Kids) και εκπαίδευσαν αυτό το μοντέλο. Παρόμοιες διαδικασίες  είχαν υλοποιήσει σε προηγούμενες δράσεις οι ίδιοι οι μαθητές ( δημιουργία και εκπαίδευση Μοντέλο Μάθησης για αναγνώριση ευγενικών/μη ευγενικών λέξεων, επιτρεπτών/μη επιτρεπτών εικόνων).

Μέρος 3ο: Προγραμματισμός σε Scratch για την δημιουργία ενός Chatbot το οποίο συνδέεται στο Μοντέλο Μάθησης και , ανάλογα με τυχαίες ερωτήσεις που του κάνουμε, προσπαθεί να βρει την κατάλληλη απάντηση και να την εμφανίσει.

Δείτε την τελική παρουσίαση του ChatBot Covid19