Προγραμματίζοντας την δική μας Τεχνητή Νοημοσύνη για το Covid-19: ChatBot Covid-19 (Μέρος 1ο)

Oι μαθητές όλων των σχολείων συνεργάστηκαν πάνω σε έναν κοινό, συνεργατικό, σε πραγματικό χρόνο (real-time, online collaborative mindmap) εννοιολογικό πίνακα με στόχο την δημιουργία δεξαμενής δεδομένων σχετικά με τον Covid-19. Η δράση υλοποιήθηκε τόσο με σύγχρονες όσο και με ασύγχρονες μεθόδους ανάλογα με τα σχολεία και τις χώρες. Οι μαθητές του 2ου Δ.Σ Νέας Ερυθραίας πρότειναν 5 λέξεις και ξεκίνησαν να γράφουν πιθανές ερωτήσεις που θα έκανε το κοινό σχετικά με τις λέξεις αυτές, σε μια από τα σύγχρονα μαθήματα μέσω Webex . Τα υπόλοιπα σχολεία, εμπλούτισαν με την σειρά τους τις ερωτήσεις και πρότειναν, για κάθε ομάδα ερωτήσεων, αναλυτικές απαντήσεις/οδηγίες.

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να μεταφερθείτε στον εννοιολογικό πίνακα: