Συνεργατική δράση μέσω Lockdown: Τα ρομπότ και η Τ.Ν στην μάχη του Κορωνοϊου (Μέρος 1ο)

Κατά την διάρκεια των μαθημάτων τη σύγχρονης εκπαίδευσης μέσω Webex, οι μαθητές και οι μαθήτριες είδαν  μια σειρά από βίντεο σχετικά με τις χρήσεις των ρομπότ και της Τ.Ν στην μάχη κατά του κορωνοϊου. Αρκετά από αυτά τα ρομπότ,τα είχαμε δει σε προηγούμενη δράση ( Η Τεχνητή Νοημοσύνη και τα ρομπότ στην καθημερινή μας ζωή) και ήταν πολύ ενδιαφέρον να συζητήσουν πάνω στις τελευταίες αυτές εξελίξεις και να ανταλλάξουν απόψεις και σκέψεις, τις οποίες μετέφεραν στο συνεργατικό online σε πραγματικό χρόνο Web2.0 εργαλείο Padlet. Το ίδιο έκαναν και οι συμμαθητές τους από τα συνεργαζόμενα σχολεία, αποτυπώνοντας στο συνεργατικό Padlet τις δικές τους πληροφορίες και απόψεις πάνω στο θέμα αυτό.