Ακουστική-Οπτική επεξεργασία/Αντιληπτικός λόγος/Εκφραστικός λόγος

Τις τελευταίες μέρες ολοένα και περισσότερες αξιόλογες δράσεις είναι ελεύθερα προσβάσιμες στο διαδίκτυο.

Μία από αυτές έχει πραγματοποιήσει και το "Μουσείο Παραμυθιού" όπου αγαπημένοι ηθοποιοί και καλλιτέχνες διαβάζουν γνωστά παραμύθια.

Στον παρακάτω σύνδεσμο βρίσκονται διαθέσιμα προς ακρόαση διάφορα παραμύθια:

Αφού ακούσετε τα παραμύθια μπορείτε:

α) να κάνετε στους μαθητές ερωτήσεις κατανόησης

β) να ενθαρρύνετε τους μαθητές να επαναφηγηθούν την ιστορία.

Αντίστοιχα στον παρακάτω σύνδεσμο www.infokids.com.cy/10=yperoxes-paidikes-tainies-mikrou-mik/ θα βρείτε 10 ταινίες μικρού μήκους εκ των οποίων οι περισσότερες χωρίς λόγια.

Μετά την προβολή τους ενθαρρύνουμε τους μαθητές να περιγράψουν τι είδαν αλλά και να απαντήσουν σε ερωτήσεις κατανόησης που προάγουν τον συνειρμικό λόγο.

Σας υπενθυμίζουμε ότι οι δραστηριότητες είναι ενδεικτικές με σκοπό να ενισχύσουν τις γλωσσικές δεξιότητες των παιδιών.

Ελπίζουμε να βρείτε τις δραστηριότητες ενδιαφέρουσες και διασκεδαστικές!

*Σε περίπτωση που χρειαστείτε περισσότερες διευκρινίσεις και οδηγίες μη διστάσετε να μας απευθύνετε προσωπικό μήνυμα μέσω της πλατφόρμας.