Η εποχή της άνοιξης.. Κοινωνική και Επαγγελματική Αγωγή

Αγαπημένες μου μαθήτριες,

Αγαπημένοι μου μαθητές,

Να 'μαστε πάλι εδώ, αφού για λίγες μέρες το σχολείο μας δε θα μπορεί να λειτουργεί. Μένουμε σπίτι, ξεκουραζόμαστε, βλέπουμε ταινίες, διαβάζουμε βιβλία, ακούμε μουσική, βοηθάμε στις δουλειές του σπιτιού και σε λίγες μέρες θα είμαστε πάλι κοντά. Ξεκινάμε λοιπόν με την τελευταία ενότητα που ασχοληθήκαμε στο σχολείο.. Έχουμε μπει για τα καλά στην εποχή της άνοιξης και στο δεύτερο μήνα της τον Απρίλιο. Ας σκεφτούμε.. Ο καιρός είναι ίδιος; Τι αλλάζει; Τα ρούχα μας; Παρατηρείτε τη φύση να αλλάζει; Βλέπετε λουλούδια έξω; Ζουζουνίζουν έντομα; Στα σούπερ- μάρκετς υπάρχουν πολλές φράουλες, κεράσια, μελιτζάνες, κολοκύθια κι άλλα πολλά φρούτα και λαχανικά; Όλα αυτά θα τα δούμε εδώ και στο τέλος θα ήθελα να προσπαθήσετε να κάνετε τις ασκήσεις σας. Με κάποιους μαθητές μου φθάσαμε στις αρχικές ασκήσεις. Ας προσπαθήσουν να κάνουν τις υπόλοιπες κι ας επαναλάβουν την ανάγνωση της φωτοτυπίας. Για οποιαδήποτε απορία, στείλτε τα σχόλιά σας. Θα χαρώ να επικοινωνήσουμε.

Με αγάπη,

κυρία Μαργαρίτα.