Επαγγέλματα- Κοινωνική και Επαγγελματική Αγωγή

Καλή σας μέρα, παιδιά! Σήμερα σκέφθηκα να ασχοληθούμε με τα επαγγέλματα. Κάθε μέρα όπου κι αν πάτε βλέπετε γύρω σας κόσμο να εργάζεται. Στο φούρνο ο φούρναρης, στο κρεοπωλείο ο κρεοπώλης, στο σούπερ μάρκετ υπάλληλοι, στο σχολικό ο οδηγός, στο σχολείο οι δάσκαλοί σας.. Στο σχολείο μας ο καθένας από σας έχει μια ειδικότητα. Προετοιμάζεστε κι εσείς για να μπορέσετε τα επόμενα χρόνια να εργαστείτε, άλλοι να ασχοληθείτε με την ξυλουργική, άλλοι με τη μαγειρική, τα κεραμεικά, άλλοι να γίνεται υδραυλικοί.. Ό,τι κι αν επιλέξετε να κάνετε στη ζωή σας, πρέπει να γνωρίζετε καλά πώς λειτουργεί ο κάθε επαγγελματίας στην κοινωνία μας, τι προσφέρει, πώς βοηθά. Γιατί κάθε εργασία προσφέρει στους ανθρώπους, βοηθά να γίνεται η ζωή τους πιο εύκολη, σώζει ακόμα και ζωές.. Στο σημερινό μας λοιπόν κεφάλαιο παρουσιάζονται τα επαγγέλματα. Με όσους μαθητές έχουμε κάνει μέρος της ενότητας, είναι μια καλή ευκαιρία για επανάληψη!

Με αγάπη,

κυρία Μαργαρίτα.