Εργαλεία για όλους!

Ας ανταλλάξουμε ιδέες και λύσεις σε θέματα χρήσης και διδακτικής αξιοποίησης ψηφιακών εργαλείων. Απαντούμε με υποβολή σχολίων.

6 thoughts on “Εργαλεία για όλους!”

1. Στην πρώτη συνάντηση σας έδειξα το mentimeter.
    Μας προσφέρει δημιουργικές λύσεις με διαδραστικές παρουσιάσεις αποτελεσμάτων δημοσκοπήσεων, ιδεοθύελλας, ερωτηματολογίων στα οποία οι μαθητές απαντούν σύγχρονα είτε στο εργαστήριο πληροφορικής, είτε με χρήση των κινητών τους τηλεφώνων.

2. Χρησιμοποιώ τις Φορμες του Google για δημιουργία ασκήσεων σε μορφή πολλαπλών επιλογών ή σύντομης ανάπτυξης, με την επιλογή οι πολλαπλής επιλογής να διορθώνονται αυτόματα και ο μαθητής να βλέπει το βαθμό και τις λύσεις. Χρησιμοποιείται το ίδιο εύχρηστα και από το κινητό.

1. Εξαιρετικά! Να μας δείξεις την αυτόματη διόρθωση!

3. Νομίζω ότι το Η5Ρ είναι πολύ καλό εργαλείο για να φτιάχνεις διαδραστικές παρουσιάσεις με ενσωμάτωση διαδραστικού βίντεο. Είναι κάτι διαφορετικό για τα παιδιά.

4. Οι συνεργατικές παρουσιάσεις της google άρεσαν αρκετά σε μια β’ γυμνασίου. Τότε τους είχε φανεί κάπως μαγικό να φτιάχνουν απ’ το σπίτι όλοι μαζί κάτι!
    Με ένα καλό τμήμα της γ’ κάποια στιγμή είχαμε χρησιμοποιήσει κ το pbworks. Δεν είχε καταφέρει να τους πείσει, δυστυχώς.