Γλώσσα 28/11: Αυτόχθονες λαοί

Σήμερα ασχοληθήκαμε με τους αυτόχθονες λαούς και τον τρόπο ζωής τους. Αναζητήσαμε πληροφορίες για τις συνήθειές τους, την ενδυμασία τους και τον τρόπο ζωής τους.

Έγιναν: Βιβλίο σελ. 80-81

Στη συνέχεια, ασχοληθήκαμε με τη Σύνταξη και θυμηθήκαμε πάλι τους πρωταγωνιστές της πρότασης και τους προσδιορισμούς.

Έγιναν: Εξάσκηση στο τετράδιο γλώσσας Σύνταξη

🏡Σπίτι:

• Βιβλίο σελ. 81 ασκ. 3: Βρίσκω πληροφορίες για άλλους αυτόχθονες λαούς (πού ζουν, τι γλώσσα μιλάνε, σε ποια θρησκεία πιστεύουν, συνήθειες και καθημερινός τρόπος ζωής, διατροφή, κατοικίες). Θα παρουσιαστεί την Παρασκευή 1/12.
  • Πώς κρίνεις τη συμπεριφορά των Ευρωπαίων προς τους αυτόχθονες λαούς; Πώς θα συμπεριφερόσουν εσύ αντίστοιχα; (απαντώ σε μια παράγραφο)
  • Βρίσκω τους πρωταγωνιστές (Ρήμα, Υποκείμενο, Αντικείμενο, Κατηγορούμενο) στις παρακάτω προτάσεις:
  1. Η μεγαλύτερη έρημος του κόσμου είναι η Σαχάρα.
  2. Οι έρημοι είναι εκτάσεις γης αμμώδεις ή βραχώδεις.
  3. Οι κάτοικοι της ερήμου παίρνουν από τη χουρμαδιά τους καρπούς και τα φύλλα της.
  4. Τα ζώα της ερήμου είναι πολύ λίγα και έχουν μέτριες απαιτήσεις σε νερό.
  5. Στις ερήμους επικρατούν ακραίες συνθήκες διαβίωσης.
  • Βρίσκω τους προσδιορισμούς (επιθετικούς, τοπικούς, χρονικούς) στις παρακάτω προτάσεις: 1. Οι ερημικές περιοχές τώρα καταλαμβάνουν το ένα τρίτο της επιφάνειας στη Γη. 2. Οι νομαδικές φυλές που ζουν στις άγονες ερήμους συγκεντρώνονται στις οάσεις. 3. Οι νομάδες συνήθως φορούν φαρδιά ανοικτόχρωμα ενδύματα για να προστατευτούν από τη ζέστη. 4. Στη Σαχάρα η θερμοκρασία την ημέρα ανέρχεται στους 70ο Κελσίου, ενώ τη νύχτα πέφτει πολλές φορές στους 0ο Κελσίου.