ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ ΠΗΛΟ

Ιδέα για εύκολη κατασκευή με πηλό (αυτοσκληρυνόμενο)
Με απλά υλικά και εύκολες κινήσεις μπορούν οι μαθητές να φτιάξουν όμορφα χρηστικά αντικείμενα...

Δανείστηκα την ανάρτηση από εδώ.

Υλικά: αυτοσκληρυνόμενος πηλός, μεμβράνη, μπωλ, ποτήρι με νερό, χρώματα (ακρυλικά ή νερομπογιές)

Βήματα διαδικασίας:
1. Σχηματίζουμε μικρές μπάλες πηλού.
2. Απλώνουμε πλαστική μεμβράνη στο εσωτερικό του μπωλ (καλούπι).
3. Λειαίνουμε με τα δάχτυλα τα μπαλάκια πηλού στις επαφές τους.
4. Αφήνουμε να στεγνώσει ο πηλός
5. Βάφουμε.

Στάδια εργασίας:
  • απαιτείται ένα τραπέζι καθαρό (πάγκος εργασίας) με τα υλικά της δραστηριότητας τακτοποιημένα.
  • αρχίζουμε με το πλάσιμο του πηλού για να μαλακώσει και στη συνέχεια φτιάχνει ο μαθητής τις μπάλες μικρού μεγέθους (μπορεί ο φροντιστής να κάνει επίδειξη της διαδικασίας για να υπενθυμίσει στον μαθητή την κυκλική κίνηση ανάμεσα στις παλάμες που απαιτείται για να σχηματιστεί η κάθε μπάλα).
  • συγκεντρώνουμε τις μπάλες στην άκρη του χώρου εργασίας.
  • καλούμε τον μαθητή να φέρει μπροστά του το μπωλ και τη διαφάνεια για να την απλώσει μέσα σε αυτό.
  • καλούμε τον μαθητή να τοποθετήσει μια μια τις μπάλες που έφτιαξε, όπως δείχνουν οι φωτογραφίες 2,3.
  • καλούμε τον μαθητή να ασκήσει πίεση στις μπάλες με σκοπό να ενώσει το υλικό, όπως δείχνουν οι φωτογραφίες 3,4.
  • καθαρίζουμε και μαζεύουμε τον πάγκο εργασίας μας.
  • αφήνουμε το αντικείμενό μας να στεγνώσει ήπια σε κάποιο ασφαλές σημείο.

Όταν το μπωλ μας είναι στεγνό (πιθανότατα την επόμενη μέρα)

• τοποθετούμε τα χρώματά μας (κατά προτίμηση ακρυλικά ή νερομπογιές) τακτοποιημένα σε καθαρό πάγκο εργασίας και έχουμε δίπλα ένα ποτήρι με νερό για τα πινέλα μας και ένα χαρτί για να τα σκουπίζουμε όταν θέλουμε να αλλάξουμε χρώμα στο ίδιο πινέλο.
  • αφαιρούμε το μπωλ μας από το καλούπι που χρησιμοποιήσαμε τραβώντας προσεκτικά τη διαφάνεια.
  • τοποθετούμε το στεγνό μπωλ μας στο κέντρο.
  • επιλέγουμε πόσα χρώματα θα χρησιμοποιήσουμε.
  • εφαρμόζουμε τα χρώματα με πινέλο.
  • αφήνουμε το χρωματισμένο μπωλ μας να στεγνώσει.

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΜΠΩΛ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ!

Περιμένουμε να φέρετε τα έργα σας να τα δούμε και εμείς όταν ανοίξει το σχολείο!

Συμβουλή: εάν χρησιμοποιήθηκαν νερομπογιές θα πρέπει να σταθεροποιηθούν τα χρώματα με αραιή λευκή κόλλα για να μην ξεβάφουν στα δάχτυλά μας όταν το πιάνουμε.