ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ “ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ”

Αγαπητοί μαθητές μας,

Αγαπητοί γονείς,

Το σχολείο μας για λίγες μέρες θα μείνει κλειστό, όμως εμείς μπορούμε να συνεχίσουμε από εδώ τα μαθήματά μας και την επικοινωνία μας. Από αύριο έως και την ερχόμενη Πέμπτη, 17.12.2020, στην πλατφόρμα e-me οι καθηγητές του μαθήματος "Κοινωνική και Επαγγελματική Αγωγή" θα ανεβάζουν σχετικό υλικό που θα αφορά τις εξής ενότητες:

• Χριστούγεννα- Πρωτοχρονιά. Τι γιορτάζουμε, ήθη κι έθιμα. Ευχές γιορτινής περιόδου.
  • Χρονικός προσανατολισμός. Χειμώνας (εποχή, μήνες, καιρός, ενδυμασία). Ημερομηνία με αριθμούς. Ημερομηνία λήξης προϊόντων κατανάλωσης.
  • Υγιεινή διατροφή εποχής. Φρούτα και λαχανικά του χειμώνα.
  • Πηγαίνω σούπερ- μάρκετ. Ταξινόμηση και αποθήκευση προϊόντων στο σπίτι.
  • Κανόνες υγιεινής και προστασίας λόγω κορωνοιού. Μένω ασφαλής και υγιής. Ορθή χρήση της μάσκας.

Το υλικό θα είναι διαβαθμισμένο αναλόγως των ιδιαίτερων αναγκών των μαθητών μας. Μπορείτε ήδη να ανατρέξετε σε προηγούμενες αναρτήσεις του μαθήματος. Κάποιες από αυτές εκ νέου θα αναρτηθούν για υποβοήθηση. Από αύριο θα αναρτηθεί τμηματικά το νέο υλικό. Σε κάθε περίπτωση είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε απορία.

Καλά μας παιδιά, να προσέχετε, να ακούτε τους γονείς σας και να κάνετε πράξη όσα μάθαμε στο σχολείο μας για να μείνετε υγιείς και να προστατεύσετε την οικογένειά σας! Να είστε όλοι καλά!

Με αγάπη,

Οι καθηγητές του κλάδου Κοινωνικών Επιστημών

Σουλτάνη Μαργαρίτα, Βουγιουκλάκη Λουίζα, Σκουλίδης Ζήσης.