Λίγα λόγια για το έργο “The colorful world of Elmer”

Το σχολικό έτος 2022-23 το τμήμα μας συμμετέχει στο eTwinning έργο "The colorful world of Elmer".  Πρόκειται για  μια Eυρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας το σχολείο μας μαζί με σχολεία από την Ελλάδα και από άλλες Eυρωπαϊκές χώρες, όπως η Κύπρος, η Γερμανία και η Ρουμανία,  κάνοντας χρήση ψηφιακών εργαλείων  συνεργαζόμαστε σε συγκεκριμένη πλατφόρμα, δίνοντας την ευκαιρία να μάθουμε μαζί, να μοιραστούμε τις απόψεις μας και να δημιουργήσουμε καινούργιες φιλίες. Θα αξιοποιήσουμε τα βιβλία του Ντέιβιντ Μακ Κι με ήρωα τον παρδαλό ελέφαντα, Έλμερ που αντιπροσωπεύει τον υπεύθυνο πολίτη, τον φίλο που  πάντα βοηθά και επιδεικνύει  αίσθημα χρέους. Μέσα από αυτόν τον τρυφερό ήρωα μπορούμε να μιλήσουμε στα παιδιά για αξίες όπως η διαφορετικότητα, η φιλία, η προσφορά, η συνεργασία  κ.ά. Τα παιδιά μαθαίνουν την ενσυναίσθηση, την αλληλεγγύη και τη μη παθητικότητα. Παράλληλα καλλιεργείται η αγάπη για το βιβλίο, η ανάπτυξη των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα, των δεξιοτήτων του νου, της υπολογιστικής σκέψης κ.λπ.