Microbit Classroom

edit

1oς τρόπος: Οι μαθητές στο https://makecode.microbit.org/#editor πατάνε επάνω δεξιά share code, αντιγράφουνε τον σύνδεσμο και τον στέλνουνε σε σχόλιο στον τοίχο της e-me. Μπορούν να συνδεθούν και με λογαριασμό google για να αποθηκεύονται τα έργα τους.

2ος τρόπος:

Για microbit classroom κάνουμε τα παρακάτω βήματα:

1. Ο εκπαιδευτικός ονομάζει την δραστηριότητα ΕΔΩ και πατάει Start session.
  2. Στις ρυθμίσεις επιλέγει την Ελληνική γλώσσα.
  3. Δημιουργεί μία δραστηριότητα στον editor.
  4. Στο επάνω μέρος της σελίδας πατάει Invite και αντιγράφει τον σύνδεσμο.
  5. Στέλνει τον σύνδεσμο στους μαθητές με νέα ανάρτηση στον τοίχο της e-me.
  6. Οι μαθητές γράφουν τον αριθμό του υπολογιστή και τα πρώτα γράμματα από το ονοματεπώνυμά τους. π.χ. 01gp&ab
  7. Πριν πατήσουν join session, αντιγράφουν το όνομα τους και το κάνουν επικόλληση σε σχόλιο στην παραπάνω ανάρτηση.
  8. Πατάνε join session και ο εκπαιδευτικός βλέπει πλέον τα ονόματα στο αριστερό μέρος της σελίδας.
  9. Στο επόμενο μάθημα οι μαθητές αντιγράφουν το όνομα από το σχόλιο που είχαν βάλει στην e-me και το κάνουν επικόλληση στο πλαίσιο "find your name". στον σύνδεσμο που είχε μοιράσει ο εκπαιδευτικός.