«Ήρθε ο Λάζαρος, ήρθαν τα Βάγια»

«Κατά την Καινή Διαθήκη (Ιωάννου ια’ 1-44), μια μέρα ο Λάζαρος αρρώστησε βαριά και πέθανε. Οι αδελφές του ειδοποίησαν τον Ιησού ότι ο φίλος του ασθενεί βαρέως, αλλά εκείνος καθυστέρησε να έλθει. Στους μαθητές του είπε ότι ο φίλος του κοιμήθηκε και ότι θα μεταβεί στη Βηθανία για να τον ξυπνήσει. Όταν έφθασε στη Βηθανία με τους μαθητές του, η Μαρία του παραπονέθηκε ότι αν ερχόταν εγκαίρως δεν θα πέθαινε ο αδελφός της. Τότε, ο Ιησούς δάκρυσε και με φωνή μεγάλη προ του τάφου εκραύγασε: «Λάζαρε δεύρο έξω!» και ανάστησε τον Λάζαρο τέσσερις ημέρες μετά τον θάνατό του, προκαλώντας τον θαυμασμό των παρισταμένων και το θανάσιμο μίσος των εχθρών του Φαρισαίων (Ιωάννου ια’ 45-57).»

Το Σάββατο του Λαζάρου είναι η αρχή για τις πασχαλινές ετοιμασίες:

Για την ψυχή του Λάζαρου οι γυναίκες ζύμωναν ανήμερα το πρωί ειδικά κουλούρια, τους «λαζάρηδες», τα «λαζαρούδια» ή και «λαζαράκια». «Λάζαρο αν δεν πλάσεις, ψωμί δεν θα χορτάσεις» έλεγαν.

Υπήρχε και το έθιμο της Λαζαρίνας,τα κορίτσια στολίζουν με λουλούδια το κοφινάκι και έλεγαν τα κάλαντα:

Κάλαντα του Λαζάρου:

(Κάντε κλικ στην εικόνα για να ακούσετε Τα κάλαντα του Λαζάρου)

Ταινία: «Η Ανάσταση του Λαζάρου» (παιδικό)

(Κάντε κλικ στην εικόνα για να δείτε την ταινία Η Ανάσταση του Λαζάρου)