Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ρομποτικής 2022

️Robotics Festival by 2022️

? Με τεράστια επιτυχία και μεγάλη προσέλευση από μαθητές και γονείς πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 29 Μαΐου στη Λεόντειο Σχολή Νέας Σμύρνης το Robotics Festival 2022!

?Η ομάδα μας φέτος ταξίδεψε εκεί και κέρδισε την πρώτη θέση ???

Φτιάξαμε ένα καρουσέλ που έπρεπε να του δίνουμε εντολές με τηλεχειριστήριο, αλλά και με πρόγραμμα.

Υπήρχαν και πολλές προκλήσεις κατά την σχεδίαση και την κατασκευή του. Για παράδειγμα, όταν ανέβαζε ταχύτητα το φωτάκι ήταν κόκκινο, ενώ όταν η ταχύτητα ήταν σταθερή ήταν πράσινο. Όταν η ταχύτητα ελαττωνόταν το λαμπάκι ήταν μπλε.  Όταν έπρεπε η ταχύτητα να είναι σταθερή ενεργοποιούταν ο αισθητήρας, ο οποίος μας βοηθούσε να κατανοούμε τη θέση που βρισκόταν ή αυτή που επιθυμούσαμε εμείς να το πάμε.

Ο διαγωνισμός κράτησε τρεις ώρες. Δύο ώρες  διήρκησε η κατασκευή και μια ώρα η παρουσίαση. Αρχικά ήρθαμε σε ισοπαλία με μια άλλη ομάδα. Το πιο λυπηρό ήταν ο αποκλεισμός της Χίου εξαιτίας παραβίασης των κανόνων.