Η ιστορία του γάτου, που έμαθε σ’ ένα γλάρο να πετάει!

Η εκπαιδευτικός Ευφροσύνη Μοντεσάντου προτείνει προς τους μαθητές/τριες μας τη γνωριμία τους με το έργο του Λουίς Σεπούλβεδα «Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ’ ένα γλάρο να πετάει» μέσω των παρακάτω δραστηριοτήτων. Μπορούν αρχικά να διαβάσουν την ιστορία σε μορφή κόμικ.

Στη συνέχεια να παρακολουθήσουν το βίντεο «Το μαύρο κύμα: Το ατύχημα της Κενγκά», που παρουσιάζει ένα απόσπασμα της ταινίας των κινουμένων σχεδίων από το μυθιστόρημα του Λουίς Σεπούλβεδα «Η ιστορία του γάτου που έμαθε σ’ ένα γλάρο να πετάει» και έπειτα να πραγματοποιήσουν το φύλλο εργασία που δίνεται εδώ.

Και τέλος μπορούν να παρακολουθήσουν ένα μουσικό βίντεο για το συγκεκριμένο θέμα « The little seagull ant the cat».

Τις δραστηριότητες και το φύλλο εργασίας πρότεινε η εκπαιδευτικός Ευφροσύνη Μοντεσάντου.

3 Comments on “Η ιστορία του γάτου, που έμαθε σ’ ένα γλάρο να πετάει!

1. Πολύ καλή δραστηριότητα!
    Θα την υλοποιήσω με τους μαθητές μου μετά το Πάσχα.
    Ευχαριστώ πολύ!

2. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ
    ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

3. Σας ευχαριστούμε θερμά! Εξαιρετική δουλειά!!!