Δημιουργία μουσείου Προϊστορίας – της εποχής του Λίθου και του Χαλκού 101ο Δ. Σ. Θεσ/νίκης

Το σχολικό έτος 2021-22 στο πλαίσιο των Εργαστήριων Δεξιοτήτων και σε συνδυασμό με το μάθημα της Ιστορίας της Γ’ δημοτικού οι μαθητές/τριες του τμήματος Γ1 του 101ου Δ. Σ. Θεσ/νίκης, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κας Λέκκα Αναστασίας, δημιούργησαν με δικές τους κατασκευές ένα Μουσείο Προϊστορίας - της εποχής του Λίθου και του Χαλκού. Το μουσείο περιελάμβανε βραχογραφίες, εργαλεία, τόξα, αγκίστρια, κυκλαδικά ειδώλια, τοιχογραφίες του Μινωικού πολιτισμού, την προσωπίδα του "Αγαμέμνονα", τον διπλό πέλεκυ, τον δίσκο της Φαιστού καθώς και τα ονόματα των μαθητών γραμμένα σε Γραμμική γραφή Β, με τη βοήθεια της εφαρμογής του Αρχαιολογικού Μουσείου Θηβών.(Βλ. Ιστοσελίδα 101ου Δ.Σ. Θεσ/νίκης).
Επίσης οι μαθητές/τριες του τμήματος Γ1 προσκάλεσαν τα υπόλοιπα τμήματα τους σχολείου  στο μουσείο τους και τους ξενάγησαν.

Δείτε φωτογραφίες από το μουσείο κι ακούστε τις ξεναγήσεις(κάνοντας κλικ στους συνδέσμους).