Ολλανδία Οικονομία

Συνοπτικά     Προφίλ     Χώρα    Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα      Φαγητά        Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά

Ένα πλοίο μεταφοράς εμπορευματοκιβωτίων εισέρχεται στο λιμάνι του Ρότερνταμ

Τι παράγεται στις Κάτω Χώρες;

Οι Κάτω Χώρες τα πάνε πολύ καλά οικονομικά και είναι μια ευημερούσα χώρα. Το οικονομικό σύστημα στις Κάτω Χώρες χαρακτηρίζεται ως φιλελεύθερο, καθώς το κράτος μένει σε μεγάλο βαθμό έξω από την οικονομία. Μεταξύ άλλων, η χώρα παράγει τρόφιμα, ηλεκτρικές συσκευές και μεταφορικά μέσα, όπως φορτηγά. Η χώρα διαθέτει επίσης μεγάλα διυλιστήρια πετρελαίου και μια καλά αναπτυγμένη χημική βιομηχανία. Τα logistics και οι μεταφορές διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στην ολλανδική οικονομία, καθώς οι Κάτω Χώρες φιλοξενούν σημαντικά παγκόσμια λιμάνια, όπως το Άμστερνταμ και το Ρότερνταμ.Ο όρος «logistics» αναφέρεται στα στάδια που εμπλέκονται στη διαχείριση και τη βελτιστοποίηση του τρόπου με τον οποίο οι πόροι σε μια επιχείρηση αποκτώνται, επεξεργάζονται, αποθηκεύονται και παραδίδονται στον τελικό προορισμό τους. Σε επιχειρήσεις ηλεκτρονικού εμπορίου, τα logistics περιλαμβάνουν τα πάντα, από τη διαχείριση και την παραγγελία αποθέματος έως την αποστολή αγαθών σε έναν πελάτη.

Γεωργία

Η γεωργία έχει επίσης μεγάλη σημασία για την οικονομική δύναμη της χώρας. Καλλιεργούνται δημητριακά, λαχανικά, φρούτα και οι περίφημες ολλανδικές τουλίπες. Αυτές έπαιξαν επίσης σημαντικό ρόλο στην ιστορία της χώρας.

Αν αγαπάς το τυρί, τότε αγαπάς την Ολλανδία! Τυπική Ολλανδία!

Οι Κάτω Χώρες δεν είναι διάσημες μόνο για τις τουλίπες τους, αλλά και για το τυρί τους, το οποίο εξάγεται επίσης σε μεγάλες ποσότητες. Μπορεί να έχετε ήδη δοκιμάσει το Gouda, το Edam ή το Maasdam.

Λόγω της χρήσης μεγάλης τεχνολογίας στη γεωργία, έχουν απομείνει ελάχιστες θέσεις εργασίας στον τομέα αυτό. Για κάθε 100 Ολλανδούς, μόλις δύο απασχολούνται σε αυτόν τον τομέα. Ταυτόχρονα, η χώρα κερδίζει πολλά χρήματα από την πώληση γεωργικών προϊόντων.

Οι υπηρεσίες συμβάλλουν σημαντικά στο ΑΕΠ

Ο σημαντικότερος οικονομικός τομέας στις Κάτω Χώρες είναι οι υπηρεσίες. Το 2019, το μερίδιό τους στο ΑΕΠ ήταν σχεδόν 70%. Συγκριτικά, το μερίδιο της γεωργίας είναι πολύ χαμηλότερο.

Παρεμπιπτόντως, η ολλανδική οικονομία αναπτύχθηκε το 2022. Παρά τις κρίσεις, η οικονομία στις Κάτω Χώρες αποδείχθηκε πολύ σταθερή.