Πορτογαλία Χαρακτηριστικά

Συνοπτικά     Προφίλ     Χώρα    Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική         Φαγητά     Καθημερινότητα   Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά       Χριστούγεννα

Fado - WikipediaΜουσική από την Πορτογαλία: Fado

Fado είναι η ονομασία ενός πορτογαλικού μουσικού στυλ και ως εκ τούτου είναι χαρακτηριστικό της Πορτογαλίας. Η μουσική με κιθάρα συνοδεύει το τραγούδι. Οι στίχοι είναι συναισθηματικοί και συχνά ασχολούνται με τη νοσταλγία, τον δυστυχισμένο έρωτα ή τη φτώχεια. Μπορεί κανείς να μιλήσει ακόμη και για ένα είδος κοσμοπολιτικής κούρασης που εκφράζεται σε αυτούς.

Το φάντο παίζεται κυρίως στη Λισαβόνα και την Κοΐμπρα. Συχνά παίζεται αυθόρμητα σε κάποια από τις μικρές παμπ, αλλά υπάρχουν και συναυλίες με καθορισμένο πρόγραμμα. Φυσικά, το fado παίζεται επίσης στο ραδιόφωνο. Η πιο γνωστή τραγουδίστρια του fado εξακολουθεί να είναι η Amália Rodrigues (1920-1999). Υπάρχουν όμως και σύγχρονες, πολύ επιτυχημένες τραγουδίστριες του fado.

Ταυρομαχίες στην Πορτογαλία

Οι ταυρομαχίες συνδέονται συνήθως με την Ισπανία, αλλά λαμβάνουν χώρα και στην Πορτογαλία. Ωστόσο, οι κανόνες διαφέρουν από τις ισπανικές ταυρομαχίες. Στην πορτογαλική ταυρομαχία, ένας ταύρος πειράζεται από έναν αναβάτη ρίχνοντας βέλη στο λαιμό του. Στο δεύτερο μέρος, οκτώ άνδρες αγωνίζονται εναντίον του ταύρου χωρίς όπλα. Ένας από αυτούς προσπαθεί να αρπάξει τον ταύρο από τα κέρατα, ενώ οι άλλοι προσπαθούν να τον κρατήσουν κάτω. Αν ο ταύρος τραυματιστεί πολύ άσχημα μετά τον αγώνα, σκοτώνεται. Πολλοί άνθρωποι είναι κατά των ταυρομαχιών, επειδή θεωρούν ότι αποτελούν σκληρή κακομεταχείριση των ζώων.

azulejos

Πλακάκια από την Πορτογαλία: Azulejos

Το azulejo είναι μια εικόνα από ζωγραφισμένα κεραμικά πλακίδια. Τέτοια azulejos βρίσκονται συχνά στην Πορτογαλία (αλλά και στην Ισπανία) σε κτίρια, τοίχους ή ακόμη και σε δωμάτια. Αποτελούν κληρονομιά των Μαυριτανών, οι οποίοι ζούσαν στην Ιβηρική Χερσόνησο για μεγάλο χρονικό διάστημα. Τα azulejos μπορεί να είναι ψηφιδωτά, αλλά και γλυπτά σε πλακάκια ή ζωγραφιές σε πλακάκια.

Λουίς Φίγκο

Ποδόσφαιρο στην Πορτογαλία

Οι Πορτογάλοι είναι τρελοί για το ποδόσφαιρο! Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που παίζουν οι ίδιοι ποδόσφαιρο και φυσικά εκείνοι που το παρακολουθούν. Ορισμένοι Πορτογάλοι ποδοσφαιριστές είναι παγκοσμίως γνωστοί, όπως ο Κριστιάνο Ρονάλντο και ο Λουίς Φίγκο. Η Πορτογαλία κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου το 2016. Η πιο διάσημη ομάδα από την Πορτογαλία είναι η Μπενφίκα Λισαβόνας.

Κόκκορας Barcelos Πορτογαλία Στοκ Εικόνες - εικόνα από birdbaths: 109727788Κόκορας από το Barcelos

Ο κόκορας του Barcelos είναι κάτι σαν εθνικό σύμβολο της Πορτογαλίας. Το Barcelos είναι μια πόλη στα βόρεια της Πορτογαλίας. Λέγεται ότι εκεί συνέβησαν τα εξής: Ένας αγρότης κατηγορήθηκε ψευδώς για κλοπή. Είπε στον δικαστή, ο οποίος έτρωγε έναν ψητό κόκορα, ότι αυτός θα πηδούσε ζωντανός από το πιάτο και θα λαλούσε αν ήταν αθώος. Αυτό ακριβώς συνέβη κατά τη διάρκεια της προγραμματισμένης εκτέλεσης του αγρότη, και το σχοινί με το οποίο θα κρεμόταν ο άνθρωπος λύθηκε επίσης. Ο κόκορας έγινε έτσι ένα σημαντικό σύμβολο της υπερηφάνειας των Πορτογάλων, αλλά και της πίστης τους στα θαύματα. Μπορείτε να τον αγοράσετε οπουδήποτε στη χώρα, ως ειδώλιο ή απεικονισμένο σε πιάτα.