ETwinning – Scientific Research Skills And Artificial Intelligence

eTwinning Scientific Research Skills and AI

ETwinning – Scientific Research Skills And Artificial Intelligence

2023-24 E Twinning

Kατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2023-2024 θα υλοποιηθεί για τους μαθητές της Δ’ Τάξης (Δ1 και Δ2)  από την εκπαιδευτικό Πληροφορικής κυρία Σταυρούλα Ζέτη σε συνεργασία με σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού (ενδ. αναφ.: Ελλάδα, Ιταλία, Σλοβενία, Τουρκία, Ουγγαρία) ένα Ευρωπαϊκό έργο συνεργασίας eTwinning έργο  με τίτλο:

Scientific Research Skills and Artificial Intelligence – Δεξιότητες επιστημονικής έρευνας και τεχνητή νοημοσύνη.

Στόχος του έργου είναι να παρέχει στους μαθητές επιστημονική σκέψη για την επίλυση προβλημάτων και βασικές δεξιότητες προγραμματισμού με πρακτικούς τρόπους, καθώς και να αναπτύξει μια βασική κατανόηση του τομέα της τεχνητής νοημοσύνης. Σε αυτό το έργο, οι μαθητές μας θα πραγματοποιήσουν πειραματικές και σχεδιαστικές μελέτες και θα αποκτήσουν την ικανότητα να καταγράφουν, να αναλύουν και να ερμηνεύουν τα αποτελέσματα των πειραμάτων τους. Παράλληλα, θα μάθουν τις βασικές έννοιες στον τομέα της τεχνητής νοημοσύνης και θα δημιουργήσουν λύσεις σε διάφορα προβλήματα χρησιμοποιώντας αυτή την τεχνολογία. Μικρά έργα που περιλαμβάνουν εργαλεία και εφαρμογές τεχνητής νοημοσύνης θα προσφέρουν στους μαθητές την ευκαιρία να κατανοήσουν βαθύτερα αυτό το πεδίο.

Οι δραστηριότητες θα υλοποιηθούν στο μάθημα της Πληροφορικής μέσω της χρήσης Τ.Π.Ε.

Συνεργαζόμενοι εκπαιδευτικοί – Σχολεία

Name-Surname School Name Grade Country
Gülsemin AKKURT Özdemir Bayraktar Science and Art Center 3 & 4 grade Türkiye İstanbul
Semra YALMANCI YÜCEL Kdz Ereğli Science and Art Center 3 & 4 grade Türkiye Zonguldak