eTwinning: STEM Explores

Θα υλοποιηθεί για τους μαθητές της ΣΤ’ Τάξης από την εκπαιδευτικό Πληροφορικής κυρία Σταυρούλα Ζέτη σε συνεργασία με σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού (ενδ. αναφ.: Ελλάδα, Ρουμανία, Μάλτα, Ιταλία, Κροατία, Λιθουανία, Τουρκία) ένα Ευρωπαϊκό έργο συνεργασίας eTwinning έργο με τίτλο:

STEM Explores (ένα πρόγραμμα Τεχνολογίας – καινοτομίας).
Στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος είναι να εστιάσει στην εκπαίδευση STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) μέσω της οποίας οι μαθητές αναπτύσσουν δεξιότητες επιστημονικής σκέψης, δημιουργικότητας και επίλυσης προβλημάτων. Τα προγράμματα συνεργασίας etwinning βοηθούν τους μαθητές μας να αναπτύξουν δεξιότητες του 21ου αιώνα, όπως επικοινωνία, συνεργασία, κριτική σκέψη, χρήση τεχνολογίας μέσω μιας αρμονικής συνεργασίας και επικοινωνίας με μαθητές άλλων χωρών.
Οι δραστηριότητες θα υλοποιηθούν στο μάθημα της Πληροφορικής μέσω της χρήσης ΤΠΕ και θα αναρτηθούν στον προστατευμένο διαδικτυακό τόπο του eTwinning, TwinSpace, μαζί με τις αντίστοιχες των άλλων σχολείων που συμμετέχουν στο Έργο.