Κύπρος Παιδιά και Σχολείο

Κινδυνεύει με «λουκέτο» το μικρότερο σχολείο της Κύπρου, SOS από τους μαθητές | CyprusNews.LiveΗ Κύπρος διαθέτει νηπιαγωγείο για παιδιά ηλικίας τριών έως έξι ετών. Η φοίτηση σε αυτό το σχολείο είναι πλέον υποχρεωτική για τουλάχιστον ένα έτος. Ακολουθεί το δημοτικό σχολείο για παιδιά ηλικίας πέντε έως δώδεκα ετών. Ο θεσμός του ολοήμερου σχολείου λειτουργεί σε ορισμένα σχολεία σε προαιρετική βάση, από τον Οκτώβριο μέχρι το Μάιο, με τέσσερις πρόσθετες απογευματινές περιόδους για τα παιδιά των τάξεων Δ΄, Ε΄ και Στ’, τέσσερις φορές την εβδομάδα μέχρι τις 4.00 μ. μ.

Ακολουθεί το γυμνάσιο, το οποίο διαρκεί άλλα έξι χρόνια. Τα παιδιά πρέπει να παρακολουθούν το σχολείο μέχρι την ηλικία των 15 ετών. Στη συνέχεια το Λύκειο που όπως και εδώ διακρίνεται σε γενικό και ΕΠΑΛ. Το σχολείο δεν κοστίζει τίποτα και τα παιδιά στον τουρκικό βορρά μπορούν επίσης να φοιτήσουν σε σχολείο στον ελληνικό νότο και δεν χρειάζεται να πληρώσουν τίποτα.

Πολλοί γονείς στέλνουν τα παιδιά τους σε δημόσιο σχολείο στην Κύπρο. Υπάρχουν επίσης πολλά διεθνή σχολεία, δηλαδή σχολεία που χρηματοδοτούνται από άλλες χώρες. Η Κύπρος διαθέτει επίσης αρκετά πανεπιστήμια