Λιμεναρχείο Αργοστολίου

Επίσκεψη στο Λιμεναρχείο Αργοστολίου

Την Παρασκευή 28/5/21 , στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος Adopt a Ship,

πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο Λιμεναρχείο Αργοστολίου.

Εκεί μάς υποδέχτηκαν ο Λιμενάρχης Αργοστολίου κ

Αθανάσιος Σιούτης με ιδιαίτερη χαρά και προθυμία .

Στην επίσκεψή μας αυτή μάς έκανε την τιμή να μας συνοδεύσει η διευθύντρια του σχολείου μας κα. Υβόννη Αλυσανδράτου.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε με αυστηρή τήρηση των μέτρων για τον Covid19.

Ο κ. Σιούτης μάς μίλησε για το θαλάσσιο χώρο της Κεφαλονιάς , την ασφάλεια στη θάλασσα και  τους τρόπους ασφαλούς κολύμβησης. Ακόμη αναφέρθηκε στα σωστικά μέσα των πλοίων καθώς και στα

μέσα και τους τρόπους  διάσωσης που χρησιμοποιεί το Λιμενικό.

Επίσης μας εξήγησε τις ονομασίες των ανέμων.

Τέλος, ιδιαίτερη αναφορά έκανε στη διατήρηση της καθαριότητας των παραλιών και τη συμπεριφορά του καθενός μας για να έχουμε καθαρές παραλίες.

Με τους Λιμενικούς του μας έδειξε μια σωστική σχεδία από πρόσφατο ατύχημα και μάς εξήγησαν τη

λειτουργία της .

Στη συνέχεια μάς ξενάγησαν στον χώρο του Λιμεναρχείου.

Τέλος , επισκεφτήκαμε τον χώρο που βρίσκεται το λιμενικό σκάφος .

Ο κυβερνήτης κ. Πιέρρος Τζαμαρίας μας, αφού μάς μίλησε για το σκάφος απάντησε σε όλες μας τις ερωτήσεις και  μάς έλυσε πολλές απορίες.

Η φιλοξενία ήταν θερμή και αισθανθήκαμε το Λιμεναρχείο δικό μας χώρο!

Μας χαιρέτησαν δίνοντας μας ανεμολόγια για να θυμόμαστε τα ονόματα και τις διευθύνσεις των ανέμων καθώς και δύο αφίσες για να μην ξεχνάμε ποτέ τους όρους τις ασφαλούς κολύμβησης.

Εμείς σαν ελάχιστο δείγμα ευγνωμοσύνης τους προσφέραμε τη θαλασσινή μας κάρτα.

Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά τον κύριο Σιούτη που ακούραστα είναι αρωγός μας όποτε κι αν τον χρειαστούμε!

Κι όπως ο ίδιος μάς έμαθε : ας χαρούμε το φετινό καλοκαίρι με σεβασμό στη θάλασσα κι όχι φόβο!

1. Πιστεύω πως ο χρόνος που μας διέθεσαν αυτοί οι άνθρωποι ήταν πολύτιμος για τους ίδιους ,ενώ θα μπορούσαν να είχαν κάνει ένα σορό άλλα πράγματα .Επίσης γνώμη μου είναι πως αυτά που μάθαμε θα μας φανούν πολύ χρήσιμα για αυτό και τα επόμενά μας καλοκαίρια.

2. Ηταν πολύ ωραιά και μας μάθαν πολλά καινούργια πράγματα. Και πιστεύω ο χρόνοσ ποθ αφιερόσαν σε εμας ηταν πολύ πολίτιμος για αυτούς.

3. ευχαριστούμε πολύ για τον τόσο πολύτιμο χρόνο που μας αφιερώσατε ! παρά τις δύσκολες συνθήκες τώρα με την πανδημία, καταφέραμε να μάθουμε πολλά πράγματα για την δουλειά σας!! ευχαριστούμε πάρα πολύ για την φιλοξενία !!!

4. Καλό μήνα.Ευχαριστουμε πολύ τον κ. Σιουτη που μας αφιέρωσε τόσο χρόνο ενώ μπορούσε να ασχοληθεί με παρα πολλές άλλες δουλειές που επείγουν. Χαρήκαμε πάρα πολύ που πήγαμε στο λιμεναρχείο και μαθαμε πολλά πράγματα τα οποία αν χρειαστεί αυτο η τα επόμενα καλοκαίρια θα τα εφαρμόσουμε

5. Όμορφη εμπειρία η βόλτα μας στο χώρο του Λιμεναρχείου! Οι λιμενικοί μας έμαθαν πολλά για το πως διοικείται το Λιμεναρχείο, το πως πρέπει να αντιδρούμε όταν συμβεί ναυάγιο, και γενικά τους κανόνες για να είμαστε ασφαλείς στη θάλασσα! Ήταν όλοι τους πολύ φιλόξενοι και πρόθυμοι να μας εξηγήσουν ό,τι τους ρωτούσαμε. Τους ευχαριστούμε όλους, και τον κ. Λιμενάρχη για την φιλοξενία τους!