ΑΕΝ /ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ

Την Παρασκευή 11/6/21 επισκεφτήκαμε την ΑΕΝ . Με μεγάλη προθυμία ο Διοικητής κος. Σχοινάς Αναστάσιος δέχτηκε να γνωρίσουμε τους χώρους και το έργο της Ακαδημίας.

Η ΑΕΝ/ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ ιδρύθηκε το 1966 και λειτουργεί από  το 1975. Βρίσκεται σε απόσταση 700 περίπου μ. βόρεια της κεντρικής πλατείας του Αργοστολίου. Κατά το διάστημα της λειτουργίας της έχουν αποφοιτήσει 599 Πλοίαρχοι.Βρίσκεται στο Αργοστόλι Κεφαλληνίας και παρέχει δυνατότητα εσωτερικής φοίτησης στους σπουδαστές.

Μας υποδέχτηκε και μας μίλησε ο Διευθυντής Σπουδών της Σχολής κος. Ρασσιάς Διονύσιος. Μάθαμε για ποικίλους τύπους πλοίων και τις σπουδές που απαιτούνται για να γίνει κάποιος πλοίαρχος.

Ο καθηγητής της Σχολής κος. Μπαράκος μας ξενάγησε στον προσομοιωτή και οδηγήσαμε μόνοι μας ένα πλοίο. Εντοπίσαμε την Κεφαλονιά στον ηλεκτρονικό και στον παραδοσιακό χάρτη.