Αυστρία Παιδιά και σχολείο

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα        Φαγητά        Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά     Χριστούγεννα

Σχολείο στην Αυστρία

Στην Αυστρία, το δημοτικό σχολείο ονομάζεται Volksschule. Τα παιδιά ξεκινούν το σχολείο σε ηλικία έξι ετών. Πριν από αυτό, το τελευταίο έτος του νηπιαγωγείου είναι υποχρεωτικό.

Μετά από τέσσερα χρόνια στο δημοτικό σχολείο, τα παιδιά συνεχίζουν είτε στο νέο γυμνάσιο είτε στο λύκειο. Το νέο γυμνάσιο ολοκληρώνεται μετά από τέσσερα χρόνια, ενώ το λύκειο περιλαμβάνει οκτώ σχολικά έτη. Η υποχρεωτική φοίτηση διαρκεί εννέα σχολικά έτη - αυτό είναι το χρονικό διάστημα που ένα παιδί πρέπει να παρακολουθεί το σχολείο στην Αυστρία.

Το νέο σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης έγινε κανονικό σχολείο μόλις το 2012. Αντικατέστησε το παλιό Hauptschule. Η διαδικασία αυτή ολοκληρώθηκε το 2016. Ο νέος τύπος σχολείου έχει ως στόχο να καταργήσει την ανάγκη να οριστεί μια πρόωρη πορεία στην ηλικία των δέκα ετών. Ωστόσο, οι μαθητές μπορούν επίσης να μεταβούν από το νέο γυμνάσιο στο λύκειο μετά την 8η τάξη.

Το Γυμνάσιο χωρίζεται στο κατώτερο επίπεδο AHS και στο ανώτερο επίπεδο AHS. Το AHS είναι η συντομογραφία του Allgemeinbildende Höhere Schule (Κοινό ανώτερο σχολείο). Για να μπορέσετε να πάτε στο AHS, απαιτείται ένας συγκεκριμένος μέσος όρος βαθμολογίας στο τέλος του 4ου έτους.

Όσοι ολοκληρώνουν επιτυχώς το Γυμνάσιο λαμβάνουν το Matura. Έτσι ονομάζεται το Απολυτήριο στην Αυστρία. Ένας μαθητής με το πιστοποιητικό Matura στην τσέπη του είναι Maturant. Το Matura μπορεί επίσης να ληφθεί σε ένα Berufsbildende Höhere Schule (Ανώτερη Επαγγελματική Σχολή) , αλλά μόνο μετά από 13 σχολικά έτη αντί για 12.

Οι μαθητές μαθαίνουν μια πρώτη ξένη γλώσσα στην 5η τάξη. Αυτή είναι συνήθως τα αγγλικά. Στα Γυμνάσια, ακολουθεί μια δεύτερη ξένη γλώσσα από την 7η τάξη, είτε λατινικά, είτε συχνά γαλλικά ή ιταλικά.

Υπάρχουν επίσης βαθμίδες στην Αυστρία, αλλά μόνο από το 1 έως το 5, και το 6 δεν χρησιμοποιείται εδώ! Όπως και στη Γερμανία, το 1 είναι ο καλύτερος βαθμός. Ανάλογα με το ομόσπονδο κρατίδιο, το σχολικό έτος αρχίζει την πρώτη ή τη δεύτερη Δευτέρα του Σεπτεμβρίου.

Οι καλοκαιρινές διακοπές διαρκούν εννέα εβδομάδες στην Αυστρία! Ωστόσο, δεν υπάρχουν φθινοπωρινές διακοπές. Τον Φεβρουάριο υπάρχει μια εβδομάδα διακοπών περιόδου, οι οποίες στη Γερμανία συχνά ονομάζονται χειμερινές διακοπές ή διακοπές σχολικών εκθέσεων. Και οι μαθητές στην Αυστρία έχουν επίσης διακοπές το Πάσχα, αλλά μόνο για μιάμιση εβδομάδα.

Λεντερχόζε

Παιδιά στην Αυστρία

Το 14% όλων των Αυστριακών είναι κάτω των 14 ετών. Τους αρέσει το κολύμπι, το ποδόσφαιρο και τα χειμερινά σπορ. Σχεδόν όλα τα παιδιά μαθαίνουν να κάνουν σκι - πράγμα που είναι μια καλή ιδέα με τα βουνά στο κατώφλι. Πολλές οικογένειες απολαμβάνουν επίσης την πεζοπορία - οι κοντινές Άλπεις είναι επίσης ιδανικές γι' αυτό.

Άλλα παιδιά έχουν ως χόμπι τη μουσική. Στα περισσότερα αυστριακά παιδιά αρέσει να παίζουν έξω, να συναντούν τους φίλους τους, να παρακολουθούν τηλεόραση ή να ζωγραφίζουν, να διαβάζουν και να παίζουν σε μια κονσόλα ή σε ένα κινητό τηλέφωνο. Και στη συνέχεια, φυσικά, το σχολείο καταλαμβάνει επίσης χρόνο. Αλλά υπάρχουν εννέα εβδομάδες καλοκαιρινών διακοπών!

Τότε οι οικογένειες μπορεί να ταξιδέψουν στη Βιέννη και να επισκεφθούν το Prater (Λούνα Παρκ της Βιέννης) ή τον ζωολογικό κήπο Σενμπρούν. Το Minimundus στο Κλάγκενφουρτ, ένας κόσμος μινιατούρα, είναι εξίσου δημοφιλής προορισμός με το Salzwelten στο Σάλτσμπουργκ ή το Familypark στο Burgenland.

Τα παιδιά σε αυτή τη χώρα αρέσκονται να τρώνε στρούντελ μήλου και Kaiserschmarrn( μια ελαφρώς γλυκαντική τηγανίτα) ή ένα νόστιμο σνίτσελ.  Και ένα σάντουιτς και ένα λουκάνικο είναι επίσης νόστιμα μαζί με ένα σνακ!

ντιρντέλ

Πολλά αυστριακά παιδιά φορούν πιθανότατα και ένα ντιρντέλ ή ένα λεντερχόζεν (Par.

Ποια είναι τα ονόματα των παιδιών στην Αυστρία;

Και ποια είναι τα ονόματα των παιδιών; Το πιο συνηθισμένο επώνυμο στην Αυστρία είναι Gruber. Ακολουθούν τα Huber, Wagner, Müller, Pichler, Moser και Steiner.

Τα κορίτσια ονομάζονται σήμερα συχνότερα Marie, Emilia, Anna, Emma, Lena, Mia, Laura, Valentina ή Hanna. Αυτή είναι η σειρά το 2021.

Για τα αγόρια, όπως λένε εδώ, οι Paul, Jakob, Maximilian, Elias και David ηγούνται της λίστας των επιτυχιών, ακολουθούμενοι από τους Felix, Leon, Tobias, Jonas και Noah.

Κάποτε ήταν διαφορετικά, όπως και παντού αλλού. Γι' αυτό και οι γονείς ή οι παππούδες των παιδιών τείνουν να λέγονται Doris, Birgit, Monika, Franz, Josef ή Wolfgang.