Ουγγαρία

Συνοπτικά     Προφίλ     Χώρα    Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική         Φαγητά        Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά       Χριστούγεννα

Καλώς ήλθατε στην Ουγγαρία!

Ενδιαφέρεστε για την Ουγγαρία; Ψάχνετε για στοιχεία και αριθμούς σχετικά με αυτή την ευρωπαϊκή χώρα; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Ίσως πρέπει να γράψετε μια έκθεση για την Ουγγαρία; Ή μελετάτε αυτή τη στιγμή τη χώρα στο σχολείο; Ίσως θέλετε να ταξιδέψετε στην Ουγγαρία; Εδώ θα βρείτε συναρπαστικές πληροφορίες για όλα τα είδη των θεμάτων.

Προφίλ Χώρα Άνθρωποι
  New report reveals Hungary's creeping influence on Transylvania media market - Emerging Europe
Πόσες γειτονικές χώρες έχει η Ουγγαρία; Ποιο είναι το όνομα της χώρας στα ουγγρικά; Και γνωρίζετε την πρωτεύουσα; Η Ουγγαρία είναι κατά κύριο λόγο μια πολύ επίπεδη χώρα. Μόνο γρασίδι φυτρώνει στην Puszta (ευρασιατική στέπα της Ουγγαρίας). Η λίμνη Μπάλατον είναι ένας δημοφιλής προορισμός διακοπών. Οι Ούγγροι αυτοαποκαλούνται Μαγυάροι. Ωστόσο, στη χώρα ζουν επίσης ορισμένοι Ρομά, Γερμανοί και Σλοβάκοι.
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
Στην Ουγγαρία ζουν αγριόγατες, καθώς και λαγοί, ελάφια, αλεπούδες και αγριογούρουνα. Τα χρυσά τσακάλια έχουν επίσης κάνει το σπίτι τους εδώ. Τα αυτοκίνητα και τα ηλεκτρονικά προϊόντα είναι σημαντικά προϊόντα από την Ουγγαρία. Ο τουρισμός παίζει επίσης σημαντικό ρόλο. Αυτό είναι το ουγγρικό κοινοβούλιο στη Βουδαπέστη. Η χώρα κυβερνάται σήμερα από εδώ. Πώς ήταν στο παρελθόν;
Φαγητά Χαρακτηριστικά
Authentic Pörkölt (Hungarian Beef and Onion Stew) - The Daring Gourmet
Το γκούλας θεωρείται τυπικό ουγγρικό φαγητό στην Ουγγαρία. Ωστόσο, το gulyás είναι σούπα και το γκούλας ονομάζεται pörkölt! Τι είναι στην πραγματικότητα τυπικά ουγγρικό; Ίσως το Puszta ή το Czárdás; Η λίμνη Μπάλατον και το Τουρούλ;
Παιδιά και σχολείο Χριστούγεννα
Τα παιδιά στην Ουγγαρία πηγαίνουν στο σχολείο μαζί για οκτώ χρόνια. Αλλά κανένα μαθητή εδώ δεν θέλει να πάρει άριστα! Οι Ούγγροι κρεμάνε στο χριστουγεννιάτικο δέντρο τους ζάχαρη για το σαλόνι. Την παραμονή των Χριστουγέννων τρώνε ψαρόσουπα.