Μονακό

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική     Καθημερινότητα        Φαγητά        Παιδιά και σχολείο       Χαρακτηριστικά

Καλώς ήλθατε στο Μονακό

Ψάχνετε πληροφορίες για το Μονακό, το μικρό πριγκιπάτο της Κυανής Ακτής; Θα θέλατε να μάθετε στοιχεία και αριθμούς για αυτή τη χώρα της που περιβάλλεται στις τρεις πλευρές του από τη Γαλλία και στην τέταρτη βρέχεται από τη Μεσόγειο; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Είτε σχεδιάζετε ένα ταξίδι στο Μονακό είτε πρέπει να γράψετε μια παρουσίαση ή μια εργασία στο σχολείο εδώ θα βρείτε συναρπαστικά κείμενα σχετικά με τη χώρα για ένα ευρύ φάσμα θεμάτων.

Προφίλ Χώρα Άνθρωποι
Monaco travel - Lonely Planet | Europe 15 Wild Facts About Monaco, Where 32% of Residents Are Millionaires
Το Μονακό είναι η δεύτερη μικρότερη χώρα στον κόσμο. Παρ' όλα αυτά, το Μονακό είναι μια από τις πλουσιότερες χώρες του κόσμου. Μια στενή ακτογραμμή, μήκους μόλις τεσσάρων χιλιομέτρων - αυτό είναι το Μονακό. Αλλά αυτό το μικρό κράτος-πόλη τα έχει όλα. Ποιοι είναι "πραγματικοί Μονεγάσκοι"
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
The three national animals of Monaco Bank Account Opening In Monaco - Cyworld Wealth History of Monaco
 Τα εθνικά ζώα του Μονακό είναι ο σκαντζόχοιρος, το κουνέλι και .... ένα ποντίκι. Τι άλλο υπάρχει; Το καζίνο αποτελούσε κάποτε σημαντική πηγή εσόδων, αλλά σήμερα εξακολουθεί να φέρνει λίγα χρήματα στα κρατικά ταμεία. Η οικογένεια Γκριμάλντι κυριαρχεί στις περιουσίες της μικρής πόλης-κράτους εδώ και αιώνες.
Καθημερινότητα Παιδιά και σχολείο
Home Page - Segond Automobiles Lycée Albert Premier - Wikipedia
Η ζωή στο Μονακό είναι ίσως λίγο διαφορετική. Στο Μονακό ζουν μόνο πλούσιοι ή υπάρχουν και φυσιολογικοί άνθρωποι; Και πώς είναι το εκπαιδευτικό τους σύστημα;
Φαγητά Χαρακτηριστικά
10 Traditional Monaco Food You Have To Try - Nomads Unveiled Life in Monaco, the Glamorous City-State on the French Riviera
Τα ραβιόλια με διάφορες γεμίσεις και τηγανητά είναι μια από τις σπεσιαλιτέ του Μονακό. Οι Μονεγάσκοι, οι πραγματικοί κάτοικοι του Μονακό, δεν πληρώνουν φόρους. Γιατί νομίζετε ότι συμβαίνει αυτό;