Ελλάδα

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα        Φαγητά        Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά

μπλε κουκουβάγια Ελλάδα χάρτηςΚαλώς ήλθατε στην Ελλάδα!

Ενδιαφέρεστε για την χώρα μας; Ψάχνετε στοιχεία και αριθμούς για τη χώρα της Μεσογείου; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Είτε πρέπει να γράψετε μια παρουσίαση για την Ελλάδα, είτε μελετάτε τη χώρα μας στο σχολείο, είτε απλά θέλετε να μάθετε περισσότερα εδώ θα βρείτε συναρπαστικά κείμενα για την Ελλάδα σε ένα ευρύ φάσμα θεμάτων. Εδώ έχετε μια επισκόπηση των θεμάτων: Προφίλ, χώρα, άνθρωποι, ζώα και φυτά (φύση), οικονομία και ιστορία. Στην ενότητα Χώρα θα βρείτε επίσης πληροφορίες για την πρωτεύουσα, ενώ στην ενότητα Άνθρωποι θα βρείτε πληροφορίες για τη θρησκεία και τη γλώσσα της χώρας. Θα βρείτε επίσης μια συλλογή από αξιοθέατα. Στην Ελλάδα, η αρχαιότητα ζωντανεύει. Και βέβαια όπως πάντα θα αναφερθούμε στις συνήθειές μας, στο εκπαιδευτικό μας σύστημα και την ελληνική κουζίνα.

Προφίλ   Χώρα Άνθρωποι
Mount Olympus, Greece TOP 30 ΝΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ - Newsbeast Αυτά που θέλουν οι νέοι άνθρωποι σήμερα, στην Ελλάδα και την Ευρώπη
Ποιο είναι το όνομα του ψηλότερου βουνού στην Ελλάδα; Και πόσοι άνθρωποι ζουν εδώ; Πολλοί άνθρωποι συνδέουν τα χρώματα μπλε και λευκό με την Ελλάδα. Αυτό είναι χαρακτηριστικό της χώρας. Η Ελλάδα περιβάλλεται από θάλασσα. Πολλοί άνθρωποι μετανάστευαν πάντα εδώ.
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
10 μυστικά για την καλλιέργεια της ελιάς | Τα Μυστικά του Κήπου Ο τουρισμός έσωσε την Ελλάδα: αύξηση εσόδων 90% στα χρόνια της κρίσης | Business Daily
Αναγνωρίζετε αυτό το δέντρο; Συμβουλή: Φέρει μικρούς μαύρους ή πράσινους καρπούς, οι οποίοι συνήθως δεν αρέσουν στα παιδιά. Πολλοί τουρίστες ταξιδεύουν στην Ελλάδα. Η οικονομία της χώρας στηρίζεται πολύ σε αυτόν Αυτοί οι ηθοποιοί αναπαριστούν μια πολύ διάσημη μάχη που ήταν σημαντική για την ιστορία της Ελλάδας, ποια;
Καθημερινότητα   Φαγητά
Σε ποιες περιοχές της Ελλάδας οι άνθρωποι ζουν περισσότερο - e-thessalia.gr Χωριάτικη σαλάτα- η ιστορία της!
Πώς χαιρετιούνται οι άνθρωποι στην Ελλάδα και πώς είναι η καθημερινή ζωή εδώ; Ποιο είναι το πιο διάσημο φαγητό που προέρχεται από την Ελλάδα;Είναι και δικός σας αγαπημένο;
Παιδιά και σχολείο Χαρακτηριστικά
22/11/2023 – 4o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΡΓΟΥΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟΥ
Πόσο καιρό πηγαίνουν τα παιδιά στο σχολείο στην Ελλάδα; Τι είναι το "κακό μάτι" και τι μπορείτε να κάνετε γι' αυτό;