Λουξεμβούργο

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία     Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα        Φαγητά        Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά     Χριστούγεννα

Καλώς ήλθατε στο Λουξεμβούργο!

Ενδιαφέρεστε για το Λουξεμβούργο; Ψάχνετε για στοιχεία και αριθμούς σχετικά με αυτή τη μικρή χώρα της Ευρώπης; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Διότι εδώ θα βρείτε πολλές συναρπαστικές πληροφορίες και περιλήψεις για το Λουξεμβούργο - όλα απλά εξηγημένα. Τα κείμενα θα σας βοηθήσουν σε μια παρουσίαση ή σε μια εργασία για το σχολείο, αλλά και αν σχεδιάζετε ένα ταξίδι στο Λουξεμβούργο. Εδώ θα βρείτε κείμενα σε απλή γλώσσα για όλα τα σημαντικά θέματα.

Προφίλ Χώρα Άνθρωποι
There is a giant Luxembourg flag in the middle of Luxembourg City : r/vexillology Luxembourg: All About One of the Richest Countries in the World A Happy Couple Of Young People Hug And Take Selfies With The Flag Of Luxembourg While Sightseeing In Old Town Tourism Immigration And Education For Students In Europe Concept Stock Photo -
Πόσο μεγάλο είναι το Λουξεμβούργο; Ποιες είναι οι γειτονικές χώρες; Και ποια γλώσσα ομιλείται εδώ; Ο βορράς του Λουξεμβούργου είναι ορεινός και ονομάζεται Ösling. Το Gutland στο κέντρο και στο νότο είναι επίπεδο έως λοφώδες. Σχεδόν ο μισός πληθυσμός έχει ξένες ρίζες. Το 90 τοις εκατό ζει σε πόλεις - οι οποίες τείνουν να είναι μικρές.
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
Wild cows return to Luxembourg City Finance - Luxembourg
Όταν οδηγείτε μέσα στο Λουξεμβούργο, θα τις δείτε συχνά: Αγελάδες! Μάθετε ποια ζώα ζουν άγρια στη χώρα εδώ. Αυτή είναι μόνο μία από τις πολλές τράπεζες στο Λουξεμβούργο. Τα χρηματοοικονομικά είναι ο σημαντικότερος τομέας της οικονομίας. Ο κόμης Ζίγκφριντ απέκτησε αυτόν τον βράχο το 963. Αυτός έγινε ο θεμέλιος λίθος για το Δουκάτο του Λουξεμβούργου.
Καθημερινότητα Φαγητά Παιδιά και σχολείο
5 cities in Luxembourg you have to see | Intrepid Travel Blog - The Journal Judd mat Gaardebounen - Daily Compass Luxemburg-Casco schools make 'preliminary' plan for in-person classes
Πώς είναι η ζωή στο Λουξεμβούργο; Μπορείτε να δείτε φωτογραφίες εδώ! Το εθνικό πιάτο του Λουξεμβούργου ονομάζεται Judd mat Gaardebounen. Μπορείτε να αναγνωρίσετε τι είναι; Τα παιδιά του Λουξεμβούργου διδάσκονται στα λουξεμβουργιανά, τα γερμανικά και τα γαλλικά. Το 60 είναι ο καλύτερος βαθμός!
Χαρακτηριστικά  Χριστούγεννα
Manèges, horaires, prix... Schueberfouer : tout ce qu'il faut savoir sur  l'édition 2023 | Actu Luxembourg ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΟ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ | All For Christmas
Στο τέλος του χειμώνα, το κάψιμο του κάστρου αποτελεί παράδοση στο Λουξεμβούργο. Στο Schueberfouer τρώνε παγωτό κέικ! Πώς γιορτάζουν τα Χριστούγεννα στο Λουξεμβούργο; Υπάρχει χριστουγεννιάτικη αγορά εδώ; Ποιος φέρνει τα δώρα;