Σερβία

Συνοπτικά     Προφίλ     Χώρα    Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική         Φαγητά     Καθημερινότητα   Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά

Καλώς ήλθατε στη Σερβία!

Σας ενδιαφέρει η Σερβία; Ψάχνετε για στοιχεία και αριθμούς σχετικά με αυτή τη χώρα; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Είτε θέλετε να γράψετε μια έκθεση για τη Σερβία, είτε μελετάτε αυτή τη στιγμή τη χώρα στο σχολείο, είτε ταξιδεύετε εκεί και θέλετε να μάθετε περισσότερα εκ των προτέρων, εδώ θα βρείτε συναρπαστικά κείμενα για τη Σερβία σε ένα ευρύ φάσμα θεμάτων.
Πληροφορίες για τη χώρα, το τοπίο της, τους ανθρώπους και πολλά άλλα. Τα πάντα εξηγούνται απλά και συνοπτικά.Τα πάντα εξηγούνται απλά και συνοπτικά.

Άνθρωποι
Πόσο μεγάλη είναι η Σερβία; Πόσοι άνθρωποι ζουν εκεί; Ποιο είναι το όνομα του νομίσματος και του ψηλότερου βουνού; Πού βρίσκεται η Σερβία και πώς είναι το τοπίο της; Πώς είναι ο καιρός και ποια ποτάμια διασχίζουν τη χώρα; Σε τι πιστεύουν οι άνθρωποι στη Σερβία; Γιατί ζουν εκεί τόσοι πολλοί ηλικιωμένοι;
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
Στη Σερβία ζουν πολλά είδη ζώων και υπάρχουν μυστηριώδη βαθιά δάση με σπάνια φυτά. Πώς είναι η οικονομία στη Σερβία; Ποιοι τομείς απασχολούν τους περισσότερους ανθρώπους εκεί; Η ιστορία της Σερβίας εκτείνεται από τη βυζαντινή και τη ρωμαϊκή αυτοκρατορία μέσω της Γιουγκοσλαβίας μέχρι την ανεξαρτησία.
Φαγητά Καθημερινότητα
Εδώ μπορείτε να διαβάσετε τι υπάρχει στο τραπέζι στη Σερβία Ποιο είναι ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα των Σέρβων; Πώς ζουν οι Ρομά στη Σερβία;
Παιδιά και σχολείο Χαρακτηριστικά
Είναι υποχρεωτική η φοίτηση στο σχολείο στη Σερβία; Μπορούν όλα τα παιδιά να πάνε σχολείο εκεί; Και τι σημαίνει "διαρροή εγκεφάλων";
Ποια είναι η ιστορία πίσω από το πιο ακριβό τυρί στον κόσμο;