Τσεχία

Συνοπτικά     Προφίλ     Χώρα    Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική        Φαγητά   Καθημερινότητα   Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά       Χριστούγεννα

Καλώς ήλθατε στην Τσεχική Δημοκρατία!

Ενδιαφέρεστε για την Τσεχική Δημοκρατία; Ψάχνετε για στοιχεία και αριθμούς σχετικά με αυτή τη χώρα της Κεντρικής Ευρώπης; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Διότι εδώ θα βρείτε πολλές συναρπαστικές πληροφορίες και περιλήψεις για την Τσεχική Δημοκρατία με απλά λόγια. Τα κείμενα θα σας βοηθήσουν σε μια παρουσίαση ή σε μια εργασία για το σχολείο.

Εδώ συνοψίζουμε τα πιο σημαντικά θέματα γεωγραφίας σχετικά με την Τσεχική Δημοκρατία. Πολλές φωτογραφίες σας δίνουν μια άμεση εικόνα για το πώς είναι εδώ! Μπορείτε να βρείτε και θέματα σχετικά με την καθημερινή ζωή.

Προφίλ Χώρα Άνθρωποι
Επισήμως, η Τσεχία νομάζεται Τσεχική Δημοκρατία. Και πώς ονομάζεται η πρωτεύουσα; Ξέρετε το ψηλότερο βουνό; Οι ποταμοί Έλβας και Μολδάβας διαρρέουν την Τσεχική Δημοκρατία. Η Τσεχική Δημοκρατία κατοικείται κυρίως από Τσέχους. Οι Μοραβοί και οι Σλοβάκοι αποτελούν μειονότητες. Η τσεχική γλώσσα ομιλείται εδώ.
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
Ο λύγκας είναι ένας από τους ζωικούς κατοίκους της Τσεχικής Δημοκρατίας. Εδώ ζουν ελάφια, βίδρες, ακόμη και πράσινες σαύρες. Στην Τσεχική Δημοκρατία κατασκευάζονται με επιτυχία αυτοκίνητα - περίπου ένα εκατομμύριο ετησίως. Η πλειονότητα πωλείται στο εξωτερικό. Τι ήταν η Άνοιξη της Πράγας; Ποια επανάσταση ξεκίνησε στις 17 Νοεμβρίου 1989;
Φαγητά Καθημερινότητα Παιδιά και σχολείο
Τα μποέμικα ζυμαρικά με ψητό χοιρινό κρέας είναι ιδιαίτερα νόστιμα για τους Τσέχους. Μερικές φορές τα σερβίρουν και με Svíčková! Πώς είναι η καθημερινή ζωή των Τσέχων; Θα μάθει κάτι γρήγορα αυτό το τσεχικό αγόρι πριν το σχολείο; Όλοι πηγαίνουν στο σχολείο μαζί για εννέα χρόνια.
Χαρακτηριστικά Χριστούγεννα
Τι είναι τυπικό για την Τσεχική Δημοκρατία; Πώς γιορτάζουν τα Χριστούγεννα στην Τσεχική Δημοκρατία; Ποια είναι τα έθιμα και τι τρώνε;