Εσθονία

Συνοπτικά     Προφίλ      Χώρα     Άνθρωποι    Ζώα και φυτά     Οικονομία      Ιστορία και πολιτική      Καθημερινότητα        Φαγητά        Παιδιά και σχολείο    Χαρακτηριστικά    Χριστούγεννα

μπλε κουκουβάγια Εσθονία χάρτηςΚαλώς ήλθατε στην Εσθονία!

Ενδιαφέρεστε για την Εσθονία; Ψάχνετε για στοιχεία και αριθμούς σχετικά με αυτή τη μικρή χώρα στις χώρες της Βαλτικής; Τότε έχετε έρθει στο σωστό μέρος! Είτε σχεδιάζετε διακοπές στην Εσθονία και θέλετε να μάθετε περισσότερα εκ των προτέρων, είτε πρέπει να γράψετε μια έκθεση για τη χώρα είτε μελετάτε την Εσθονία στο σχολείο εδώ θα βρείτε συναρπαστικά κείμενα για την Εσθονία σε ένα ευρύ φάσμα θεμάτων. Τα πάντα εξηγούνται απλά και συνοπτικά.

Εδώ έχετε μια επισκόπηση των θεμάτων: Προφίλ, χώρα, άνθρωποι, ζώα και φυτά (φύση), οικονομία και ιστορία. Στην ενότητα Χώρα θα βρείτε επίσης πληροφορίες για την πρωτεύουσα, ενώ στην ενότητα Άνθρωποι θα βρείτε πληροφορίες για τη θρησκεία και τη γλώσσα της χώρας. Αν σχεδιάζετε ένα ταξίδι στην Εσθονία, θα βρείτε επίσης μια συλλογή από αξιοθέατα. Πολλές φωτογραφίες σας δίνουν μια άμεση εικόνα για το πώς είναι εδώ! Φυσικά θα βρείτε και πληροφορίες για το σχολικό σύστημα της χώρας, τα έθιμα και τα αγαπημένα τους φαγητά

Προφίλ Χώρα Άνθρωποι
800+ δωρεάν εικόνες για Εσθονία και Φύση - Pixabay Estonian fashion – the folk costume
Πόσους κατοίκους έχει η Εσθονία και πώς ονομάζεται η πρωτεύουσα της χώρας; Ρίξτε μια ματιά στο προφίλ! Δάση και λίμνες, λόφοι και βάλτοι - αυτή είναι η Εσθονία! Διαθέτει επίσης μια μεγάλη ακτογραμμή της Βαλτικής και πολλά νησιά. Πολλοί Ρώσοι ζουν στην Εσθονία μαζί με τους Εσθονούς. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο μερικές φορές ακούτε να μιλούν ρωσικά μαζί με εσθονικά.
Ζώα και φυτά Οικονομία Ιστορία και πολιτική
Ευρωπαϊκό Ζαρκάδια, Capreolus Capreolus Estonia leads the way in financial innovation — Invest in Estonia
Τυπικά δασικά ζώα στην Εσθονία είναι τα ζαρκάδια, τα ζαρκάδια και οι λαγοί του βουνού. Υπάρχουν όμως και αρκούδες, αλκές, λύγκες και λύκοι. Η Εσθονία αποκαλούνταν επί σειρά ετών "Τίγρης της Βαλτικής" λόγω της ισχυρής ανάπτυξης της οικονομίας της. Εδώ κυβερνάται σήμερα η Εσθονία: στο κοινοβούλιο. Μετά το 1918, η χώρα αγωνίστηκε ξανά για την ανεξαρτησία της το 1990.
Καθημερινότητα   Φαγητά Παιδιά και σχολείο
schoolboy_by_tonu_runnel_vistestonia.ee_eas Pisa rankings: Why Estonian pupils shine in global tests - BBC News
Ρίξτε μια ματιά  από την καθημερινή ζωή στην Εσθονία εδώ! Πώς είναι η Εσθονία; Αυτό το φαγητό ονομάζεται Kartuliporss. Τι ακριβώς είναι; Και τι άλλο τρώνε οι Εσθονοί; Αυτά τα κορίτσια μόλις επέστρεψαν στο σπίτι από την πρώτη ημέρα του σχολείου της νέας σχολικής χρονιάς. Η σχολική χρονιά ξεκινά
Χριστούγεννα Χαρακτηριστικά
Πώς γιορτάζουν τα Χριστούγεννα στην Εσθονία; Ποιες παραδόσεις υπάρχουν και τι είναι τυπικό την περίοδο των Χριστουγέννων στις χώρες της Βαλτικής; Στην Εσθονία, οι άνθρωποι λατρεύουν να τραγουδούν και να χορεύουν! Τους αρέσει επίσης να ντύνονται με παραδοσιακές φορεσιές για τις γιορτές.